Dan nakon dogovora kojim je spriječena opsada Moskve, u glavnom gradu Rusije okupili su se ultranacionalisti.
U nedjelju, dok su građani Moskve pokušavali shvatiti vijesti od prošle noći – da je njihov grad pošteđen opsade plaćenika poznatih po ekstremnoj okrutnosti – skupina ultranacionalista okupila se u gradu kako bi iznijeli kritike koje su za Rusiju u doba rata nevjerojatne, piše Business Insider.
Njihova pozicija je jasna: ruska invazija na Ukrajinu propada, a ako ruski predsjednik Vladimir Putin ne može popraviti situaciju i pobijediti, on mora predati vlast.
“Čitav trenutni sustav temelji se na neodgovornosti elita,” rekao je bivši ruski zapovjednik Igor Girkin na sastanku skupine Angry Patriots Club (Klub bijesnih patriota) nekoliko tjedana prije pobune odreda Wagner. “Ako predsjednik nije spreman preuzeti odgovornost za rat, mora po zakonu predati vlast.”
Gotovo trosatni sastanak blogera u Moskvi prenesen je putem Telegrama, društvene mreže na kojoj Kremlj dopušta otvoreno komentiranje rata koje brani na medijima pod državnom kontrolom. Ruski nacionalisti na Telegramu se mogu slobodno okupljati – barem zasad – kako bi iznosili oštre kritike na račun ruskih generala, oligarha, ali i sve više samog Putina, što je očito u suprotnosti s drakonskim gušenjem ikakvog kritiziranja rata koje u Rusiji nosi podulje zatvorske kazne.
Otvorilo se pitanje može li Putinov režim prekinuti ovu poplavu kritika.
Upravo Jevgenij Prigožin, dugogodišnji Putinov saveznik i šef Wagnera, bio je i ostao jedan od najpoznatijih i najglasnijih ruskih nacionalista. Čak i nakon propale pobune protiv vojnih čelnika, Prigožin je u ponedjeljak svojim mnogobrojnim pratiteljima na društvenim mrežama iznio svoju verziju oružanog “marša za pravdu” koja se ne poklapa s Putinovom pričom.
“Kremlj vjerojatno riskira da će Prigožinova pobuna proširiti prostor za prihvatljivu kritiku vlasti, pogotovo ako se ne namjeravaju dodatno osvećivati Prigožinu,” rečeno je u nedjeljnom izvješću Instituta za proučavanje rata. “Pažljive reakcije Kremlja na oružanu pobunu vjerojatno će ohrabriti i druge ruske nacionaliste da testiraju službene reakcije vlasti na negativnu retoriku.”
Putin je došao na vlast prije više od dva desetljeća, stvarajući si imidž kao vođe spremnog na upotrebu brutalne sile kako bi osigurao stabilnost. Ipak, prijetnje toj stabilnosti samo se gomilaju godinu i pol nakon početka invazije na Ukrajinu: sve veći ratni gubici i priče o nekompetenciji vojske, provale preko granice kojima se teroriziraju ruske zajednice, a sada i sigurnosne snage u Moskvi koje se pripremaju na odbijanje teško naoružanih ruskih plaćenika pod vodstvom Prigožina.
Girkin, organizator kluba, nije blizak s Prigožinom. Girkin je bivši operativac u FSB-u poznat i pod nadimkom Strelkov (ruska riječ za strijelca), a već je upozoravao da bi Prigožinov odred mogao Putinu predstavljati prijetnju. Kao Prigožin, ni Girkin nije oklijevao ponekad kritizirati Putina, a često je govorio da bi se ruski rat u Ukrajini mogao mnogo bolje voditi. Ti komentari pokazuju da režim još uvijek dopušta – ili nije sposoban zaustaviti – iznošenje kritika.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!