Crnogorski zdravstveni sustav provodi sve preventivne mjere kako virus ebole ne bi dospio na teritorij Crne Gore. Priopćeno je da je od 8. kolovoza do sada pet osoba koje su doputovale iz Nigerije bilo pod nadzorom Instituta za javno zdravlje, a da je trenutno njih dvoje pod prismotrom epidemiologa.
Crnogorski zdrastveni sistem provodi sve preventivne mjere kako virus ebole ne bi dospio na teritorij Crne Gore. To su danas priopćili rukovoditelji zdravstvenih institucija Crne Gore pred članovima Odbora za zdravstvo Skupštine Crne Gore.
Veliki broj turista koji su ove godine posjetili Crnu Goru, posebno iz zemalja sjeverne Afrike, bili su pod stalnim zdravstveno-sanitarnim kontrolama. Iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore je priopćeno da je na aerodromima i graničnim prijelazima vršena kontrola za osobe koje su dolazile s područja koja su zaražena virusom ebole.
“Na aerodromu u Podgorici postoji zdravstveno sanitarna inspekcija, kao prvi vid preventive. Kao što je poznato, u Crnoj Gori nema zaraženih ovim virusom“, poručio je predstavnik Instituta za javno zdravlje.
Nedavno je generalna direktorica Svjetske zdravstvene organizacije (WTO) Margaret Chan izjavila da je više od 2.400 ljudi umrlo u zapadnoj Africi od početka izbijanja epidemije ebole. Virus ebole zahvatio je Gvineju, Liberiju, Nigeriju i Sierra Leone te DR Kongo.
Pomoćnica ministra zdravlja Crne Gore Mira Jovanovski – Dašić kazala je da je virus ebole učinio da sve države budu maksimalno posvećene ovom problemu.
“O ovom virusu ne brine samo Crna Gora, već skoro sve države svijeta. Ako netko iz Afrike želi doći u Crnu Goru, on će prije toga morati stići do Francuske. U tom slučaju i francuske zdravstvene službe vrše ispitivanja i provjere da li je taj netko zaražen. Ako on dođe u Podgoricu, onda smo tu mi da provjerimo njegovo zdravstveno stanje”, poručila je Jovanovski-Dašić.
Članove Odbora interesiralo je i kakva je opremljenost u Institutu za javno zdravlje u slučaju pojave ovog virusa u Crnoj Gori.
“Institut nema laboratoriju koja zadovoljava standard koji bi otkrili postojanje ebole. U tom slučaju slali bi testove za Italiju”, poručeno je iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.