Pravnici Vukovara: Ništa nije učinjeno s prijavama u Srbiji

Regija 12. srp 201614:17 > 14:20
REUTERS/Jason Reed, ilustracija

Zamjenik Udruge pravnika Vukovara 1991. Pero Kovačević izjavio je da ni poslije više od osam godina ništa nije učinjeno na procesuiranju njihove prijave za ratne zločine počinjene nad ratnim zarobljenicima u više logora na teritoriju Srbije tijekom rata u bivšoj Jugoslaviji.

To udruženje je 22. svibnja 2008. godine Tužiteljstvu za ratne zločine u Beogradu podnijelo prijavu protiv nepoznatih počinitelja za ratne zločine u logorima u Sremskoj Mitrovici, Stajićevu, Begejcima, Nišu i u Vojno-istražnom zatvoru u Beogradu.

Kovačević je nakon sastanka sa zamjenicom tužitelja za ratne zločine, bivšom ministricom pravde  Snježanom Malović kazao da očekuju da Tužiteljstvo počne konkretno postupati po njihovoj žalbenoj prijavi.

“Očekujemo da će konačno početi raditi na slučaju. Do sada je problem bio što su se tužitelji mijenjali, a nije bilo ni političke volje. U procesu pristupanja Srbije EU morat će se raditi što se nije radilo i mi vjerujemo da će to biti profesionalno i da će struka odraditi svoj dio posla”, rekao je Kovačević.

Predsjednik Udruge pravnika Vukovar 1991, Zoran Šangut koji je i sam bio u logorima Stajićevo, Niš i Sremska Mitrovica, kazao je da zna samo nadimke ljudi koji su vršili zlostavljanja i zločine nad zatvorenicima, ali da na temelju dokumentacije i arhive Tužiteljstvo može doći do imena zapovjednika i počinitelja, jer se radilo o pripadnicima Jugoslovenske narodne armije (JNA).

“Naišli smo na dobar prijem, ali zaključili smo iz razgovora da ništa nije učinjeno, iako je sve pravno jasno i čisto. Bojimo se da nije postojala politička volja da se šapa digne s pravosuđa”, rekao je Šangut.

Prema njegovim riječima, zahvaljujući intervenciji zastupnika Bundestaga Josipa Juratovića i ministra vanjskih poslova Njemačke Frank Waltera Steinmeiera, dogovoren je prijem kod premijera Srbije Aleksandra Vučića.

“Obavijestit ćemo ga o tijeku procesa i o tome da želimo postaviti spomen ploču na nekadašnji logor Stajićevo. I Hrvatska je, kada je ulazila u EU, morala pokrenuti određene procese”, rekao je Šangut.

U prijavi koja je podnesena 2008. godine navodi se da su nepoznate osobe počinile ratne zločine nad ratnim zarobljenicima koji su nakon zauzimanja hrvatskog područja tijekom leta i jeseni 1991. godine odvedeni u te logore.

Zarobljenici su u tim logorima, kako se dodaje, ubijani, mučeni, nije im davano dovoljno hrane i vode, svakodnevno su ispitivani, prijećeno im je smrću, ranjenima nije pružana liječnička pomoć čime su prekršena pravila međunarodnog prava.

Kako se navodi, u tim je logorima od posljedica zlostavljanja stradalo 19 osoba.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.