Sva glasačka mjesta predviđena za provedbu referenduma u Republici Srpskoj osim jednog otvorena su na vrijeme, a glasovanje protječe bez većih zapreka, izjavio je u nedjelju u Banjoj Luci predsjednik entitetskog provedbenog povjerenstva Siniša Karan.
Glasovanje se provodi na 1885 glasačkih mjesta, a nakon njihova otvaranja u 7 sati nje bilo većih gužvi. Prema podacima prikupljenim s gotovo 90 biračkih mjesta, do 9 sati glasovalo je oko 77 tisuća ljudi, što je 6,30 posto od ukupnog broja od oko 1,2 milijuna registriranih. Najveća izlaznost zabilježena je u ruralnim sredinama.
Na referendumu koji se provodi u Republici Srpskoj do 15 sati je glasovalo 39,65 posto birača.
“Ovo je prvi referendum u BiH i RS nakon Daytona i na to smo jako ponosni”, kazao je Karan koji predvodi povjerenstvo zaduženo za provedbu referenduma što ga je zabranio Ustavni sud BiH. Taj je sud donio i pravorijek po kojemu 9. siječnja kao dan RS diskriminira Hrvate i Bošnjake te ga je stoga proglasio neustavnim, a parlament RS obvezao na prilagodbu entitetskog zakona o praznicima toj odluci.
Referendumsko pitanje na koje u RS-u odgovaraju u nedjelju glasi: “Podržavate li da se 9. siječnja obilježava i slavi kao dan RS?”.
Prema podacima povjerenstva, tijekom glasovanja zabilježen je jedan izgreda i to u mjestu Kula kod Gacka u istočnoj Hercegovini gdje žive pretežito Bošnjaci. Skupina Bošnjaka tamo je blokirala pristup jednom biračkom mjestu pa je, po Karanovim rječima, tamo iz “tehničko-sigurnosnih razloga došlo do spajanja dva glasačka mjesta”.
“Smatralo smo kako je to najbolja odluka u ovom trenutku da ne remetimo glasački proces”, dodao je Karan. Ustvrdio je kako je unatoč tom izgredu ukupna sigurnosna situacija “izvanredna”.
Glasačka mjesta ostaju otvorena do 19 sati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.