Prodaje bubreg kako bi otplatio dug za struju

Regija 24. srp 201810:05 > 10:12
Pixabay (ilustracija)

"Ako mi odgovore negativno na sve moje zahtjeve, ja stvarno nemam drugi izlaz – prodat ću bubreg. Nudili su mi za njega 6.000 eura. I onda državu ne treba biti briga što sam ja uzeo ispod stola jer sam nekom bio donor, državu treba biti briga to što nemam struju tri mjeseca."

Bezizlaznu situaciju za stanovnike niškog naselja kojima je isključena struja još bezizlaznijom čini to što su bolesni, bez novca i bez brige nadležnih institucija. Vidi li ih uopće netko, kada ih već sustav ne vidi?

U svibnju ove godine prvi put je Stojadinu Mitiću iz Niša Elektrodistribucija isključila struju i to kad nije bio kod kuće. Njegovoj bolesnoj supruzi su rekli da brojilo električne energije nema plombu i da potpiše za skidanje brojila koje se nalazi na 50 metara od kuće, na otvorenom. Pravi razlog za isključenje, međutim, bio je račun za krađu struje koji iznosi blizu 180.000 dinara, piše Deutsche Welle.

Samo dan prije isključenja, Stojadin je poslao žalbu na taj račun i osim isključenja struje, kako kaže, „na prevaru jer nije bio tu”, dobio je i odgovor da je žalba neosnovana. Tada je imao dvije opcije: rok od 15 dana za žalbu ili da potpiše sporazum o plaćanju. Zbog bolesne supruge s opstruktivnom bolešću pluća kojoj treba inhalator više puta dnevno odlučio je – platit će sve samo da dobije struju. Napravljen je sporazum na osnovu kojeg je uplatio odmah 35.000 dinara, a dalje će na mjesečne rate. Odmah nakon toga rečeno mu je da ipak prije uključenja mora kupiti novi priključak. On košta i do 1.000 eura. Tu su nastali novi problemi za Stojadina Mitića koji živi u siromašnom naselju „Željezničke barake“ s još 40-ak obitelji. Trošne kućice, nekada korištene kao skladišta, dobili su od Željeznice Srbije na korištenje, a danas ih otkupljuju. Većina njih ima više od 60 godina i žive od veoma malih primanja ili socijalne pomoći.

„Odmah sam oglasio na internetu da prodajem bubreg kako bih platio struju Elektrodistribuciji”, kaže Stojadin. „Pitaju me kako ćeš?! Pa lijepo! Ja znam da to nije legalno, ja to znam, ali sam primoran. Moja supruga je bolesna, treba joj struja za inhalator, morali su nam ostaviti bar jednu fazu zbog njenog stanja“, kaže razočarano Stojadin Mitić i objašnjava da, osim što nema novac za novo brojilo, ne može ga nabaviti ni zbog zakonskih propisa: kuća nije otkupljena ni upisana u katastar, a to je jedan od uvjeta za novi priključak. Zbog toga se, kako kaže, nalazi u bezizlaznoj situaciji.

„Kad se moja žena počne noću gušiti, budimo susjede za inhalator. Kad pozovemo Hitnu pomoć, doktor se križa jer ju priključuje na infuziju uz baterijsku lampu. To je maltretiranje starih ljudi! Ja imam 73 godine, moja žena 70. Sramota je da se moja kćerka s 26 godina ne može otuširati i izaći u grad“, rezignirano objašnjava naš sugovornik i pokazuje listinge kao dokaz da nema nikakva dugovanja osim računa za, kako kažu iz distribucije, neovlaštenu potrošnju struje.

„Imao sam ranije dug, ali to sam isplatio u ožujku prošle godine. Od tada redovno plaćam potrošnju, nemam nikakav dug, pristao sam plaćati i „ukradenu” struju, samo da bih je dobio. Ako mi odgovore negativno na sve moje zahtjeve, ja stvarno nemam drugi izlaz – prodat ću bubreg. Nudili su mi za njega 6.000 eura. I onda državu ne treba biti briga što sam ja uzeo ispod stola jer sam nekom bio donor, državu treba biti briga to što nemam struju tri mjeseca.”

Stojadin Mitić se istina, nije prijavio za status socijalno ugroženog građanina, ali njegova supruga je dobila rješenje za energetski ugroženog kupca zbog lošeg zdravlja. S druge strane, Jovan Pavlović, djed osmomjesečne bebe kome je također isključena struja ima status socijalno ugroženog građanina jer živi od socijalne pomoći. Osim što u odgovoru nije jasno precizirano zašto je i pored toga i pored sporazuma o odloženom izmirenju duga isključena struja, EPS nije odgovorio ni na pitanje zašto ovo javno poduzeće ne tuži one koje tereti za krađu struje. Zbog toga nije sasvim jasno brine li uopće netko o potrebama kako bolesnih, tako socijalno ugroženih stanovnika, piše Deutsche Welle.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.