Oštre reakcije iz regije i svijeta na izjavu Ane Brnabić

Regija 16. stu 201807:35 > 08:08
Screenshot

Predsjednica Vlade Srbije u intervjuu za Deutsche Welle negirala je genocid koji se dogodio u srpnju 1995. u Srebrenici. Ovakva izjava izazvala je mnogo kritika u Bosni i Hercegovini, regiji i Europi. Između ostalih, reagirale su američka i britanska ambasada u BiH, Bakir Izetbegović, Jadranka Kosor i brojni drugi.

Intervju koji je premijerka Srbije Ana Brnabić u četvrtak dala za Deutche Welle podigao je pravu buru u zemljama bivše Jugoslavije, a kritike na račun njene izjave ne prestaju pristizati. 

VEZANE VIJESTI

 ”Nikakvi pokušaji negiranja genocida ne mogu promijeniti ovu istinu. Mi smo i dalje razočarani retorikom koja dovodi u pitanje ove osnovne činjenice. Pozivamo sve da poštuju ove sudske odluke, hrabro se suoče s prošlošću i prihvate istinu, bez obzira koliko je ona bolna. Kao najveći masakar počinjen u Evropi nakon Drugog svjetskog rata i zločin protiv cjelokupnog čovječanstva, genocid u Srebrenici se nikada ne smije zaboraviti i nikad se ne smije minimizirati”, kazali su za N1 iz Američke ambasade u BiH.

Slično je reagirala i Ambasada Velike Britanije: 

“Stav Ujedinjenog Kraljevstva je jasan po pitanju strahota koje su se desile u Srebrenic,i a koje su pred međunarodnim sudovima proglašene genocidom. Međunarodni i domaći sudovi su potvrdili da ovaj zločin odgovara okviru definicije genocida u skladu sa Konvencijom o spriječavanju i kažnjavanju zločina genocida iz 1948. godine. To nije politička izjava. To je pravna činjenica”, kazali su za N1 iz ove Ambasade.

U intervjuu za N1 na izjavu Ane Brnabić reagirao je i predsjedavajući predsjedništva BiH Bakir Izetbegović. 

“Mi smo na Balkanu naučili, naročito mi Bošnjaci, da nam se sole rane. Već smo pomalo navikli na te stvari i nastavljamo s tim ljudima raditi, komunicirati, pokušati popraviti stvari, urazumiti ih i slično. Dakle, u ovoj zemlji je Radovan Karadžić odlikovan. U ovoj zemlji se bosanski jezik zabranjuje upisati u knjižice.To je ustavna kategorija. Dakle, sa svim tim mi živimo i pokušavamo to popraviti. Zato nemojte previše očekivati niti mene pitati za čitavu situaciju u kojoj je 70 ili 75 posto tuđeg utjecaja, a mog 25 posto”, kazao je Izetbegović, između ostalog, za N1.

I bivša premijerka Hrvatske Jadranka Kosor na Twitteru je oštro reagirala na izjave Brnabić.

“Predsjednica Vlade RS Brnabić negira genocid u Srebrenici i odluku Međunarodnog kaznenog suda u Haagu. Jer su njena stajališta identična šefovim. I stajalištima novoizabranog člana predsjedništva BiH koji Mladića slavi kao heroja. To je taj ‘europski’ put”, navela je Kosor. 

Screenshot

Reagirala je i Doris Packbivša zastupnica u Evropskom parlamentu i njemačkom Bundestagu, bivša izvjestiteljica Evropskog parlamenta za BiH.

“Nevjerojatno i falsificiranje povijesti”, napisala je Pack na Twitteru.

Screenshot

Luka Mišetić, odvjetnik hrvatskog generala Ante Gotovine, naveo je da Srbija ne može biti primljena u Europsku uniju dok ne prizna genocid.

“Premijerka Srbije poriče genocid u Srebrenici. Drago mi je da mi je novinar postavio nešto što sam govorio godinama: sve dok Srbija ne prizna da je u Srebrenici počinjen genocid, Srbija ne može biti primljena u članstvo u EU”, naveo je Mišetić.

Screenshot

Reagirao je i bivši načelnik Srebrenice Ćamil Duraković.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.