Slovenija želi što prije riješiti problem nagomilanog komunalnog otpada u sadašnjim skladištima pa je raspisala tendere za njegov odvoz i zbrinjavanje, za što će koristiti sredstva iz europskih fondova, a ministarstvo za okoliš i prostor priopćilo je u utorak da je u roku prispjelo čak 18 ponuda na natječaj.
Ministarstvo je objavilo da su na natječaj za odvoz i obradu otpadne ambalaže stigle brojne ponude iako je uredbom cijena za odvoz tone takvog materijala maksimirana na 120 eura po toni, u što je uključen i PDV, što nekima koji se bave tom djelatnošću ne odgovara.
Ministar za okoliš i prostor Jure Leben izjavio je nedavno, prilikom posjeta ljubljanskom komunalnom deponiju na kojemu se nakupilo 2400 tona otpadne ambalaže, da je sustav odvoza i zbrinjavanja otpada zakazao te da je Slovenija “preplavljena” nezbrinutim otpadom.
To, po njegovim riječima, predstavlja sanitarni, ekološki, ali i sigurnosni problem zbog mogućih požara pa je vlada odlučila intervenirati kako bi se do proljeća otpad premjestio na privremene deponije u ekološki degradirana područja.
U ministarstvu navode da je problem na deponijima nastao zbog špekulacija kojima se „umjetno“ povećavala cijena prijevoza otpadaka i njihova zbrinjavanja te da ubuduće više neće dopuštati takvu „iznudu“, jer su cijene koje je uredbom postavila vlada dobro izračunate i „poštene“.
Računa se da je u Sloveniji na deponijama komunalnog otpada trenutačno 10-ak tisuća tona miješanog otpada, a samo Ljubljana tjedno „proizvede“ 300 tona, od čega se samo četvrtina prevozi na trajno zbrinjavanje ili reciklažu.
Iako se Slovenija u načelu smatra uspješnijom od prosjeka EU-a kad je riječ o zbrinjavanju otpada, tvrtke koje se time bave ukazuju na probleme, posebno s nedostatkom trajnih odlagališta te s reciklažom ambalažnog otpada i otpadnih svijeća.
Cjelovitije rješenje trebao bi donijeti i novi zakon o odvozu otpadne ambalaže i svijeća koji je u pripremi.
Ove i prošle godine u Sloveniji je zabilježeno više požara na odlagalištima i skladištima industrijskog i plastičnog otpada. Malu ekološku katastrofu, koja je mogla imati i teže posljedice, doživjela je sredinom prošle godine Vrhnika kod Ljubljane, kada je u poduzeću za zbrinjavanje industrijskih otpadaka Kemis buknuo velik požar u skladištu s 1500 tona opasnih tvari, otpadnih ulja, lakova, boja i otpadaka farmaceutske industrije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram