Slovenija: Fiskalno vijeće ponovo upozorilo vladu na preveliku potrošnju

Regija 11. velj 201918:36 > 18:37
Pixabay (ilustracija)

Slovensko Fiskalno vijeće u ponedjeljak je ponovno upozorilo vladu Marjana Šarca da rebalansom proračuna za ovu godinu predviđa velik rast javne potrošnje, ocjenjujući da bi se, s obzirom na očekivano hlađenje povoljnih gospodarskih uvjeta, stanje javnih financija moglo pogoršati.

Prema prijedlogu rebalansa proračunu, koji je ovaj tjedan ušao u parlamentarnu proceduru, prihodi državnog proračuna Slovenije ove bi godine trebali iznositi 10,35 milijarde eura (lani nešto više od 10 milijardi), a rashodi 10,16 milijardi eura (realizacija lani 9,46 milijardi eura.

Rebalans sugerira da će vlada u ovoj godini voditi ekspanzivnu i procikličnu fiskalnu politiku, što je riskantno u razdoblju hlađenja do sada povoljnih ekonomskih aktivnosti i moglo bi dovesti do pogoršanja stanja javnih financija, ocijenilo je Fiskalno vijeće, tijelo koje vodi ekonomist i nekadašnji ministar Davorin Kračun.

Fiskalno je vijeće na previsok rast proračunskih rashoda upozorilo i u prosincu prošle godine, kada su usvojene izmjene i dopune Uredbe o pripremi proračuna za državnu riznicu.

U danas objavljenoj ocjeni, Vijeće upozorava da rebalans predviđa rast rashoda opće države za 1,13 milijardi eura u odnosu na prošlu godinu, što je suprotno zakonu, jer bi, prema zakonu o fiskalnom pravilu, rashodi mogli porast za najviše 870 milijuna.

“Posljednjih mjeseci povećavaju se rizici značajnijeg usporavanja gospodarskog rasta u 2019. godini od predviđanja na kojima se temelje proračunski dokumenti. U nesigurnom okruženju, vlada bi trebala slijediti načelo predostrožnosti u planiranju prihoda i rashoda opće države”, smatraju članovi Fiskalnog vijeća.

Upozoravaju i da vlada rebalansom predviđa stalno povećanje rashoda, što u isto vrijeme neće rješavati strukturne izazove javnih financija.

Zamjećuju i kako se očekuje nastavak smanjenja javnog duga. Vlada, naime, planira smanjenje javnog duga s lanjskih 70,3 posto BDP-a smanjiti na 66 posto BDP-a.

No, članovi Fiskalnog vijeća napominju kako se očekuje da će tom padu ponajprije pridonijeti planirani rast BDP-a te prihodi od privatizacije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram