U Sarajevu će u subotu, 6. travnja, na Dan grada, za prve posjetitelje svoja vrata otvoriti muzej "Valter brani Sarajevo", prvi filmski muzej na Balkanu koji nosi ime simbola glavnog grada Bosne i Hercegovine i kultnog filma u režiji jednog od najvećih bh. filmskih autora Hajrudina Šibe Krvavca snimljenog davne 1972. godine.
Filmske replike “Strijelac zove Kondora”, “Čekam te u pet kraj Begove džamije” i kurirska lozinka “Vazduh trepti kao da nebo gori, sprema se oluja”, rečenice su koje su duboko utkane u memoriju svakog Sarajlije, stanovnika BiH, regije, ali i šire. Film ništa manje nije popularan ni u Kini, gdje ga je prema nekim procjenama gledalo više od milijardu ljudi.
Vođeni time da je “Valter brani Sarajevo” mnogo više od filma, i da ukupna priča o Šibinom kultnom ostvarenju ima mnogo širi kontekst, ekipa Filmskog centra Sarajevo, na čelu s direktorom ove ustanove, nagrađivanim bh. redateljem, scenaristom i producentom Jasminom Durakovićem, krenula je u osnivanje filmskog i multimedijalnog muzeja “Valter brani Sarajevo”.
Najveću prostoriju u muzeju čini replika podzemnog bunkera u kojem se na početku filma održava važan sastanak njemačkog vojnog vrha i objavljuje početak operacije Laufer, koja je okosnica filma i čiji je cilj dovesti gorivo njemačkim oklopnim vozilima na Balkanu radi početka povlačenja. Tu su naravno i brojni filmski rekviziti, njemačke uniforme, oružje, vojna oprema i brojni drugi prepoznatljivi elementi iz kultnog filma.
Film “Valter brani Sarajevo” inspiriran je životom sarajevskog ilegalca Vladimira Perića Valtera, jednog od organizatora Narodnooslobodilačke borbe u Sarajevu. Muzej “Valter brani Sarajevo” bit će otvoren 6. travnja, 74 godine od dana kada je Sarajevo oslobođeno, 74 godine od dana kada je Valter poginuo i dao svoj život za slobodu Sarajeva.
Osim Durakovića, kao idejnog pokretača muzeja, u realizaciju muzeja okupljena je ekipa vrhunskih stručnjaka iz filmske, likovne i muzeološke djelatnosti. Scenograf je profesor Akademije scenskih umjetnosti Osman Arslanagić, dizajner Sanja Kulenović, kostimograf Belma Žižko. Majstor svjetla je Fahrudin Hadžanović.
Posebna atrakcija u muzeju bit će likovi redatelja Hajrudina Šibe Krvavca i glavnih likova iz filma realistično izrađenih u prirodnoj veličini i u kostimima iz vremena snimanja i filma. Ovaj dio posla vode akademski kipari Lejla Ćehajić i Samir Sučeska. Uključeni su i mladi povjesničari umjetnosti, budući kustosi muzeja s Filozofskog fakulteta u Sarajevu. Dado Džihan, poznati glazbenik i autor filmske glazbe, kreirao je i audio zvuk za muzej. Reditelj Nedim Karalić radi video segment za muzej i medijsku kampanju, dok je izvršni menadžer projekta Mija Šego.
Partner projekta je Grad Sarajevo, a projekt podržavaju brojne institucije iz filmske industrije u BiH i regije te medijske kuće.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.