Crnogorska policija saslušala je u utorak navečer u Nikšiću episkopa Srpske pravoslavne crkve Joanikija i još sedam svećenika zbog organizacije litije - molitvene šetnje svećenika i građana, kojom su prekršili mjeru zabrane okupljanja koju je donijela crnogorska vlada zbog epidemije koronavirusa.
Dok su svećenici SPC-a davali izjavu u policijskoj postaji u Nikšiću, ispred zgrade se okupilo nekoliko stotina građana koji su pjevali crkvene pjesme i pjesme o Kosovu, uz skandiranje “ne damo svetinje” i “ne damo vladiku”, dok su ispred njih stajali policajci s opremom za “razbijanje” demonstracija.
Kako prenose crnogorski mediji, episkop Joanikije, inače jedan od najbližih suradnika mitropilita SPC u Crnoj Gori Amfilohija, prije ulaska u policijsku postaju obratio se okupljenima i tražio od njih da se raziđu i ne vrijeđaju policajce.
Amfilohije i Joanikije predvodili su tradicionalnu litiju ulicama Nikšića povodom dana Svetog Vasilija Ostroškog, kojoj je prisustvovalo nekoliko tisuća građana. Molitva se, prema riječima mitropilita SPC, trebala održati u crkvi, no kada su vidjeli koliko se vjernika okupilo “nisu se mogli odreći šetnje”.
Direktor crnogorske uprave policije Veselin Veljović rekao je da je SPC vjerskim skupom u Nikšiću prekršila odredbu o zabrani okupljanja, a organizatorima je zaprijetio da će biti procesuirani.
“Svi koji se nisu pridržavali dogovora i obećanja koje su dali policiji, snositi će odgovornost i posljedice koje iz toga proizlaze“, objavio je Veljović na Twitteru.
Crnogorsko Nacionalno koordinacijsko tijelo za kontrolu zaraznih bolesti zatražilo je hitnu reakciju tužiteljstva, pozivajući ih da “odmah večeras, bez ikakvog odgađanja i ustezanja, poduzmu zakonske mjere iz svoje nadležnosti i procesuiraju organizatore protuzakonitog i visoko epidemiološki rizičnog javnog okupljanja“.
Srpska pravoslavna crkva od početka ove godine dva je puta tjedno organizirala dobro posjećene prosvjedne šetnje u svim gradovima Crne Gore, kojima su se protivili zakonu o slobodi vjeroispovijesti koji regulira vlasništvo nad crkvenom imovinom. SPC tvrdi da joj crnogorska država tim zakonom želi oteti crkve i manastire, kojih ta vjerska zajednica u Crnoj Gori ima oko 700.
Nakon što je sredinom ožujka crnogorska vlada uvele epidemiološke mjere zbog koronavirusa, SPC je zaustavila litije, ali je istodobno najavila da će nastaviti s prosvjedima nakon što se situacija normalizira.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.