Komšić i Izetbegović uputili prijekor ruskom veleposlaniku, Dodik ga brani

Regija 04. srp 202014:41 > 14:42
N1

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić i predsjednik SDA Bakir Izetbegović poručili su u subotu ruskom ambasadoru kako će BiH biti članica NATO-a bez obzira na protivljenje Moskve, dok je srpski član državnog vrha Milorad Dodik rekao da od toga neće biti ništa.

Nakon što je ruski veleposlanik u BiH Peter Ivancov u kolumni za banjolučki list “Glas Srpske” iznio stajalište po kojemu BiH ne bi trebala biti članica NATO-a koji je opisao kao “agresivni blok”, Komšić je u posebnoj izjavi ruskom diplomatu uputio prijekor kako se miješa u unutarnje poslove druge države i ne poštuje odluke koje je ona donijela.

“Podsjećam ga da je on (Ivancov) samo diplomat jedne strane države na tlu nezavisne i suverene BiH”, kazao je Komšić, reagirajući na istup ruskog veleposlanika.

Komšić je optužio veleposlanika Ivancova da svojim ponašanjem destabilizira prilike u BiH, dodajući kako je očito da se Rusija prema njegovoj zemlji ponaša na isti način kao i prema Crnoj Gori koja je na meti Moskve zbog svoje prozapadne politike.

“Moramo biti naročito oprezni kada je riječ o destruktivnoj ulozi Rusije na ovim prostorima jer poruke koje šalje veleposlanik Rusije nisu nimalo bezazlene”, izjavio je Komšić.

Na sličan je način reagirao i čelnik najveće bošnjačke stranke u BiH, Stranke demokratske akcije (SDA) koja je dio vladajuće koalicije.

Izetbegović je novinarima u Sarajevu kazao kako je jasno da se Rusija “gura” u unutarnje stvari BiH.

“Neće ovdje vladati Rusija ili bilo tko. Mi smo donijeli naše strateške odluke i zakone i po njima ćemo se kretati ka EU i NATO-u, sviđalo se to ili ne gospodinu veleposlaniku”, kazao je Izetbegović.

No poruke ruskog veleposlanika dopale su se Dodiku koji je iz Banje Luke poručio Komšiću i Izetbegoviću kako su oni tek “trbuhozborci svojih zapadnih mentora”.

Ustvrdio je kako ne postoji odluka o članstvu BiH u NATO-u niti će je biti te kako će Republika Srpska na tome dosljedno inzistirati.

Opredjeljenje za članstvo BiH u NATO-u sastavni je dio ranije usvojene vanjskopolitičke strategije koju je usvojio Predsjedništvo BiH a ta je odrednica i dio Zakona o obrani no Dodik smatra kako raije donesne odluke ne vrijede pa stoga nema ni nastavka puta ka članstvu u Alijansi.

NATO je prošle godine odobrio BiH stupanje na snagu Akcijskog plana za članstvo (MAP).

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.