Učenici u Srbiji izbačeni iz doma, ministar kaže – nije skupo putovati

Regija 09. ruj 202016:31 > 16:40
Vesna Lalić/Nova.rs

Tek što su se uselili u učeničke domove, oko 12.300 učenika koji škole pohađaju na stotine kilometara od svoje kuće zadesio je hladan tuš. Prvog rujna sve je bilo u redu, a već trećeg rujna donesena je odluka da se kapaciteti učeničkih domova trebaju prepoloviti. Predstavnica Sindikata prosvjetnih radnika "Nezavisnost" Vesna Vojvodić Mitrović takvu odluku Ministarstva komentira kao skandaloznu i potpuni nedostatak razumijevanja.

“Krajem kolovoza roditelji su za svoju djecu potpisali ugovore, riječ je o 12.300 korisnika u 68 učeničkih domova u Srbiji. Svi ti učenici imaju više nego opravdane razloge da borave u tim domovima. Riječ je djeci koja stanuju i po više stotina kilometara daleko od mjesta gdje se školuju, a neki od njih su čak i iz susjednih država, kao što su Bosna i Hercegovina i Crna Gora”, objašnjava Vojvodić.

Ona opisuje i atmosferu u kojoj je ta odluka stigla, kao i šok učenika, roditelja, ali i samih upravnika učeničkih domova.

VEZANE VIJESTI

“Ono što je uslijedilo je potpuni izostanak razumijevanja za živote te djece. Trećeg rujna u domove stiže informacija da po hitnom postupku treba osloboditi 50 posto kapaciteta, sva odgovornost prebacuje se na ravnatelje domova. Prvi trenutak kada ti ravnatelji trebaju dokumentirati jesu li uspjeli tu hitnu zapovijed provesti, već je odabran 4. rujna, samo dan kasnije.

Svakoga petka ravnatelji domova su obavezni prikazati koliki su resursi njihovih domova, koliko su se učenika oslobodili. Roditelji su bili pozivani u četvrtak, neki u petak ujutro da odmah dođu po svoju djecu”, objašnjava Vojvodić paniku i neizvjesnost koja je zatekla sve aktere ove hitne mjere.

Vojvodić je o svemu obavijestio otac jedne učenice iz Kikinde koja školu pohađa u Beogradu. On se uspio snaći i svoje dijete vratiti kući, ali postoje, tvrdi on, i roditelji koji još uvijek ne znaju što ih je snašlo.

#related-news_0

“To su nesagledive posljedice koje su se nadvile nad živote ovih đaka i njihovih obitelji. U učeničkim domovima ima i korisnika koji po dva mjesece iz učeničkih domova ne dolaze kućama, jer je za njih nezamislivo platiti 4.000 dinara za prijevoz. Za neke to može rezultirati i odustajanjem od školovanja. To su oni najugroženiji, zato oni sada valjda i šute jer su navikli da trpe”, kazala je Vojvodić za Novu.rs te dodala da je u svemu izostala elementarna humanost.

Vojvodić objašnjava i koje sve praktične probleme može proizvesti takva odluka.

“Neke škole su organizirale nastavu u jednoj smjeni, a nastava se održava samo u školi. U nekim poljoprivrednim školama praksa se izvodi tako što učenici brinu o školskoj ekonomiji, a sada će to biti neizvodivo, jer će učenici koji žive u domovima morati ići kući. Postoji i realan problem da pojedina djeca kod kuće nemaju internet i kompjuter, pa neće moći pratiti nastavu na daljinu”, upozorava Vojvodić.

Vojvodić ističe i da u prethodnim uputama koje su ravnateljiima učeničkih domova poslane 21. kolovoza, ovakvog ograničenja nema.

“Što se promijenilo u epidemiološkoj situaciji od 21. kolovoza kada su podaci o broju zaraženih koronavirusom danas mnogo vedriji nego prije 15 dana?”, pita se Vojvodić.

Šarčević: Nije skupo da putuju

Ministra obrazovanja Mladen Šarčević nije imao konkretne odgovore.

“A što ako ih krizni stožer potpuno zatvori, kao proljetos? Nastava u srednjim školama je tjedan dana uživo, a tjedan dana na daljinu. Kada su uživo, tada su u domu, a kada su na daljinu, onda kod kuće. Roditelji i dalje biraju hoće li im djeca učiti po kombiniranom modelu. Zašto bi to bio razlog za prekid školovanja i koga ćete optužiti ako dođe do većih zaražavanja u domovima?”, pita ministar.

On konstatira da je riječ o odluci Kriznog stožera kojoj se Ministarstvo podređuje.

#related-news_0

Nova.rs od ministra je pokušala saznati i u čemu je razlika između studentskih i učeničkih domova, s obzirom na to da studentski normalno funkcioniraju.

“Studenti su punoljetni i odgovorni sami za sebe i sami će pojačati redarstvo, a za njih je predviđen i smještaj u kovid bolnicama”, odgovorio je ministar.

Postavlja se pitanje što s obiteljima koje zbog siromaštva neće moći tako često plaćati prijevoz svojoj djeci koja borave u učeničkim domovima.

“Cijena učeničkog doma je višestruko regresirana i bit će još umanjena. Djeca ne putuju predaleko od svog mjesta stanovanja i cijena prijevoza nije prevelika. U Srbiji postoji dobra mreža studentskih domova”, uvjerava ministar Šarčević.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.