Ako ne muče muku sa smještajem, studenti često muku muče sa sustavom. Ogromna većina bira šutjeti i trpjeti. Nedžad Ribić je rekao - dosta.
Samo jedan ispit ga je dijelio od željene diplome inženjera strojarstva. Bez ijedne obnovljene godine i s 54 upisana ispita u indeksu, odlučio je zatražiti ispisnicu.
“Najgore mi je zbog zdravlja. Više volim negdje položiti 10 predmeta, normalno sjedim i naučim pošteno, nego s jednim da se vučem mjesecima. Čovjek to više ne može psihički podnijeti. To je prelilo čašu i dobio sam podršku od roditelja”, kaže Nedžad Ribić, bivši student strojarstva.
Malverzacije oko ispitnih rokova, polaganje jednog ispita više puta, činjenica da mjesecima nitko ne položi ispit kod jednog profesora, nejasan bolonjski proces, samo su dio problema s kojima se ovaj student godinama borio.
“Kriv je sustav. Ja to uporno govorim. Sustav je dozvolio nekim profesorima da rade što hoće, da dolaze na posao kad hoće, da izbace rezultate ili ne izbace. Jednostavno da rade što hoće”, tvrdi Ribić.
Tuzlansko sveučilište nalazi se u najvećoj krizi od nastanka, smatraju neki profesori. Zapošljava se stranački podobni kadar, dok izvrsnost, kompetencija i refernce, trpe, a sve na uštrb studenata i profesora koji zaista žele raditi svoj posao.
“Recimo situaciju, na senatu jedan dekan javno kaže da se mjesta na fakultetu trebaju čuvati za djecu profesora, drugi opet javno kaže da je njemu stranka na prvom mjestu. Svakodnevno to dovodi do toga da imamo kršenje zakona bilo na fakultetima ili na senatu u Tuzli”, otkriva Zlatan Begić, profesor Sveučilišta u Tuzli.
Iako sa strahom, studenti su podržali Ribića.
“Studenti su tu malo mazohistički pasivni iz razloga nekog straha. Ne smijem ja reći da je kod toga i toga profesora kriterij, recimo, jako veći no što nalaže Bolonja. Sve dok ne budemo slijedili primjer kolege iz Tuzle, mislim da problematika neće biti riješena”, smatra Admir Milak iz Udruženja studenata studentskog centra Sarajevo.
Koliko se studenata godišnje ispiše s fakulteta Sveučilišta u Tuzli, podaci su nedostupni javnosti. Ribić s ispisnicom iz Tuzle ide diplomirati na nekom drugom fakultetu.
“Znači, ja sam pokrenuo, ja sam dao hrabrosti ljudima, jednostavno da počnu nešto raditi. I ne samo studentima. Već i rektoru i dekanu i svim dekanima i svim rektorima u državi. Dajte, gospodo, više. Sjedite i razmislite malo! Ako ste vi gazda na tom fakultetu, molim vas, učinite onda nešto. Nemojte se bojati nikoga”, dodaje Ribić.
Drugu stranu priče nismo uspjeli čuti jer su nam u kabinetu rektora rekli da je odsutan, a dekan strojarstva inzistirao je da priču odgodimo za par dana kada će sveučilište javno iznijeti svoje mišljenje. Ovo je prvi slučaj da jedan od tisuće studenata javno progovori o događanjima a na tuzlanskom sveučilištu.