Granična policija BiH u pripravnosti je zbog eventualnog dolaska izbjeglica. Državna granica i službeni prijelazi nisu bili prepreke ljudima s Bliskog istoka da uđu u susjedne zemlje. No, BiH pored službenih ima i one prirodne granice - rijeke.
Ulazak na sjeveroistoku zemlje, Rača i Pavlovića most – službeni granični prijelazi. Po službenom planu izbjeglice će u prihvatne centre u bivšu tvornicu u Panafleks u Janji i Eko kamp u Amajlijama. Kako im nije cilj ostati u BiH, najbliža i najpogodnija ruta za ulazak u EU, jest mjesto Crnjelovo na granici s Hrvatskom, ali i prijelazi u Brčkom, ka Gunji.
Treća ruta iz prihvatilišta, koju su projektirali dužnosnici BiH, najduža je i ide cijelim teritorijem zemlje ka Unsko-sanskom Kantonu. Ilegalni prelazak granice, čamcima tretira se kao trgovina ljudima. Koju mještani ne isključuju.
Stanoviti Žarko, iz Bijeljine, kaže da ima trgovine ljudima…ako plate.
“Vodostaj je nizak. No, Sava je i dalje plovna, a Drina bujičasta”.
I pored niskog vodostaja Drine, mještani kažu da je gotovo nemoguće ilegalno prehodati rijeku, i pored toga što su 53 pogodne lokacije od Zvornika, Drinom, do Broda Savom.
Šverc oružja, stoke, cigareta, u pograničnom pojasu je čest. I službe i mještani znaju tko se bavi ilegalnim poslom.
Milana Jakovića, iz Srbije ekipa N1 zatekla je na teritoriju BiH gdje ima zemlju.
“Prelazim granicu na biciklu i s osobnom kartom. Kontroliraju me, ali je moguće prijeći”, kaže Milan Jaković iz sela Badovinci u Srbiji.
Podaci s terena, sa sjeveroistokaa zemlje, ne poklapaju se sa službenim rutama projektiranim u Sarajevu.
Put od Bijeljine do USK, predviđenog koridora za izlazak izbjeglica dug je blizu 400 km, onaj od Bijeljine do prelaza Brčko Gunja, desetak puta manje.