Slovenija će i dalje primati sve izbjeglice i migrante

Regija 19. stu 201517:27 > 17:42
Rene Gomolj / AFP

Slovenske vlasti tvrde da i dalje primaju izbjeglice i migrante.

Slovenija je još jučer navodno tražila Hrvatska primi natrag 160 ekonomskih migranta iz Maroka. Slovenski MUP je, međutim, opovrgnuo informaciju da je to generalna politika te zemlje. Državni tajnik slovenskog MUP-a Boštjan Šefic poslijepodne je na konferenciji za novinare izjavio da je riječ o pojedinačnom slučaju te da nije točno kako Slovenija vraća sve ekonomske migrante.

Slovenija je temeljem važećih pravnih propisa EU-a i bilateralnog sporazuma s Hrvatskom željela vratiti 160 Marokanaca za koje je ustanovila da su klasični ekonomski migranti koji su se na nekoj točki rute pridružili migrantskom toku.

“Republika Hrvatska je, kako sam upravo obaviješten, odbila vraćanje tih migranata. Dakle, ti migranti će ostati u tom migracijskom toku jer ih na drugi način u ovom trenutku ne možemo vraćati”, kazao je Šefic.

Slovenija tvrdi da i dalje prihvaća sve ekonomske migrante kao i susjedna Austrija te da je ovo bio jedini slučaj pokušaja da se dio njih vrati. Šefic kaže da su to jasno objasnili i Hrvatskoj i Srbiji.

Slovenija je najavila da će pitanje vraćanja ekonomskih migranata otvoriti na idućoj videokonferenciji država tzv. balkanske rute, a na dnevni red će staviti i napade u Parizu. Šefic je rekao da se u zadnje vrijeme značajno povećao broj ekonomskih migranata koji ne dolaze iz država u kojima je rat. Nije riječ samo o Marokancima, nego i o državljanima nekih zemalja Zapadnog Balkana.

Inače, danas je u Sloveniju iz Hrvatske ušlo oko 2000 izbjeglica, a očekuje se još 8 autobusa.

Podsjećamo, Hrvatska će dopuštati prolaz samo izbjeglicama iz Sirije, Iraka, Afganistana i Palestine. Riječ je zapravo o ‘lančanoj reakciji’, jer su Srbija i Makedonija već ograničile ulazak ekonomskih migranata.

Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić potvrdio je za N1 da Hrvatska više neće primati ekonomske migrante. ‘Javili smo kolegama i u Makedoniji i Srbiji da izbjeglice iz tih zemalja očito više neće moći prolaziti ovom rutom. Problem nije tako velik, radi se samo o 162 osobe’, rekao je.