Vanjskopolitički analitičar i poznavatelj međunarodnih odnosa sa zagrebačkog Sveučilišta Goran Bandov, u N1 Studiju uživo komentirao je odnose Hrvatske i Slovenije, koji djeluju na najvišim razinama u posljednjih nekoliko desetljeća.
“Oni su u ovom trenutku izrazito dobri i to je nešto što treba pozdraviti. Znam da su obje zemlje imale cijeli niz izazova, kojih se polako rješavaju. Ne brzinom koja bi bila dobra i ne onom brzinom koja ne bi ostavljala otvoren prostor da se još nešto zakomplicira, ali odnosi se rješavaju, idu u dobrom smjeru. Može se reći da su prijateljski”, rekao je Bandov pa se osvrnuo na prekograničnu suradnju:
“Cilj je olakšati život ljudima uz granicu. One su trenutno slobodne pa je micanje žice ključno, prvenstveno onima koji obrađuju zemlju s obje strane granice. Bilo bi dobro da je takav sporazum stigao ranije, ali to je tako.”
Kad se govori o problemima u međugraničnim područjima, zanimljiv je dio oko ublažavanja retorike oko Savudrijske vale i nekažnjavanja ribara.
“Nikad nije trebalo kažnjavati ribare jer to su ljudi koji tamo ribare desetljećima pa treba na njih gledati drugačije, ne kroz visoku politiku”, ističe Bandov.
Nisu Hrvatska i Slovenija jedine zemlje koje imaju otvorena pitanja vezana uz granice, no to ne mora biti loše, ako su odnosi pozitivni i ako postoji spremnost na suradnju.
“Ovo što je Plenković spomenuo, to je mogućnost zajedničkih ophodnji na granici, što je veliki korak naprijed u odnosima. Treba reći i da nikad građani dviju zemalja nisu imali problema, oni su se pojavljivali samo na političkoj razini.”
Nezakonite migracije jedna su od osjetljivih tema jer se iz Italije i Slovenije tvrdi da ih ima više otkako je Hrvatska dio Schengena, što sugerira izostanak konkretnijih napora s hrvatske strane da se tako nešto bolje kontrolira.
“U vremenima pandemije i ilegalne migracije bile su mirnije, a sad kad je nema, tu je i potpuna otvorenost. Ono što posebno zamjećujemo i mi u Hrvatskoj jest pitanja reguliranja viznog režima u BiH i Srbiji. Znamo da su otvorile bezvizni režim i svjedoči se brojnim dolascima u te zemlje, no ne i odlascima. Europska unija mora naći neke mehanizme kako odobrovoljiti te države da reguliraju vizne režime. Jer, netko treći iskorištava njihove neovisne odluke za ilegalne migracije”, zaključio je Goran Bandov.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!