Teška politička kriza koja potresa BiH zbog pokušaja vlasti Republike Srpske da potkopaju državni Ustavni sud dovela je do otvorenog sukoba među strankama koje čine vladajuću koaliciju u zemlji, ali i između ministara obrane i sigurnosti u Vijeću ministara.
Ministar obrane BiH Zukan Helez, koji je član SDP BiH, jedne od stranaka iz bošnjačko-građanskog bloka unutar vladajuće koalicije, oštro je osudio odluku parlamenta RS da izglasa zakon kojim je zabranio provedbu presuda Ustavnog suda u tom enititetu. Helez je pozvao međunarodnu zajednicu ali i domaće pravosuđe da reagiraju i spriječe provedbu planova što ih inicira MIlorad Dodik.
Ne bude li toga, kako je naznačio, postoji i “plan B”.
“Kao odgovoran čovjek, kao netko tko voli i živi ovu zemlju i na koncu kao ministar odbrane države BiH, uvjeravam vas da nećemo ostati nijemi na secesionistička divljanja manjeg entiteta, predvođena njegovim predsjednikom”, poruka je koju je Helez nakon sjednice parlamenta RS objavio na društvenim mrežama.
Pojasnio je kako postoje dva moguća odgovora. Prvi, odnosno “plan A”, je procesuiranje svih onih koji ruše ustav BiH.
“Želim vjerovati da se nastala situacija može i hoće riješiti u skladu sa stavom i zakonima ove zemlje. Ukoliko ne, u tom slučaju imamo plan ‘B'”, napisao je Helez ne pojašnjavajući što je time zapravo mislio.
Na to su uslijedile brojne reakcije u kojima su Dodikovi sljedbenici osudili Heleza tumačeći njegovu izjavu kao prijetnju. Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić, Dodikov koalicijski saveznik, u četvrtak je kazao kako ga zovu “brojni zabrinuti građani” tražeći da policija utvrdi tko kroji planove koje spominje ministar obrane i što u njima piše.
“Očekujem da reagiraju nadležna tužiteljstva i policijske agencije i da utvrde tko je i kakve je to planove krojio, te da sankcioniraju Helezovo širenje straha, panike i mržnje”, izjavio je Nešić, koji je do izbora 2022. bio u oporbi a nakon toga je promijenio mišljenje i priključio se Dodiku koji ga je potom postavio za državnog ministra.
Nešić poput Dodika ne vidi ništa sporno u podrivanju Ustavnog suda BiH, unatoč činjenici da su taj pokušaj odlučno osudili svi predstavnici međunarodne zajednice označivši ga drastičnim kršenjem Daytonskog sporazuma.
Potporu Dodikovom djelovanju dalo je samo veleposlanstvo Rusije u BiH.
Mediji u BiH navode kako bi se čelnici vladajućeg SDP-a, Naše stranke (NS) i Naroda i pravde (NiP) trebali sastati u petak i odlučiti koje će konkretne korake poduzeti nakon što je Dodik odlučio izravno dovesti u pitanje ustavni poredak. Portal Klix navodi kako će odmah nakon toga uslijediti i sastanak čelnika “trojke” s liderom HDZ-a Draganom Čovićem kao i s Dodikom, pa će biti jasno hoće li sadašnja koalicija opstati ili će se raspasti, jedva pola godine nakon formiranja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare