Središta više gradova u sjevernom dijelu Hercegovine i središnjem dijelu Bosne potpuno su poplavljena, a najteže stanje je u Jablanici koja je posve prometno izolirana. U nepogodi koja je pogodila dijelove susjedne zemlje ima i ljudskih žrtava, a situacija na terenu je vrlo ozbiljna.
Tijekom cijele protekle noći obilne kiše koje su stvorile bujice pretvorile su središta gradova u rijeke, poplavljeni su stambeni i poslovni objekti te se uopće ne može prometovati.
TIJEK DOGAĐAJA IZ MINUTE U MINUTU
Apokaliptični prizori nakon poplava u Kiseljaku
Velika količina oborina, koja je donijela poplave u Bosni i Hercegovini, pala je i na području Kiseljaka i Kreševa. Poplavljene su ceste, dvorišta, podrumi. U Kiseljaku mještani kažu da ne pamte toliku količinu kiše.
Kako je danas izgledalo u Kiseljaku pogledajte OVDJE.
U Mostaru progašena prirodna nepogoda za dio grada
Gradska uprava Grada Mostara proglasila je stanje prirodne i druge nepogode na području Drežnice, priopćio je ured gradonačelnika ovog grada, Marija Kordića.
Kako su istaknuli u obrazloženju, ova odluka donesena je zbog poplava i klizišta koja su, između ostalog, pogodila i ovaj dio Bosne i Hercegovine.
"Stožer civilne zaštite Grada Mostara održao je izvanrednu sjednicu 4. listopada na kojoj je razmatrao informaciju Službe civilne zaštite i vatrogastva o stanju na terenu u Drežnici uslijed postojećih hidrometeoroloških prilika, odnosno obilnih oborina u protekla 24 sata. S obzirom na predočene informacije, Stožer civilne zaštite je ocijenio i konstatirao da su se stekli uvjeti za proglašenje stanja prirodne nesreće – poplava na području Drežnice, te je predložio gradonačelniku da donese Odluku o proglašenju stanja prirodne nepogode izazvane poplavama", priopćeno je iz Gradske uprave Grada Mostara.
Novi podaci: Najmanje 21 mrtvih
Najmanje 21 osoba izgubila je život u poplavama u BiH, 16 ih se smatra nestalima, a upitno je i nedjeljno održavanje lokalnih izbora u pogođenim područjima.
Najmanje 16 osoba s područja sjeverne Hercegovine trenutačno se vodi nestalima nakon što je potvrđeno kako ih je isto toliko smrtno stradalo samo na području Jablanice, kazao je u petak navečer predsjednik vlade Federacije BiH Nermin Nikšić.
Spasilački timovi cijeli dan su pokušavali raščistiti ruševine u selu Donja Jablanica gdje su deseci kuća srušeni ili oštećeni, a Nikšić je u večernjim satima potvrdio kako je u ruševinama pronađen veliki broj tijela, ali da su i brojne osobe nestale.
"Prema informacijama koje ja imam, u Jablanici je poginulo 16 osoba, a 12 se vodi kao nestalo. U Buturović Polju je poginula jedna osoba, a traga se za četiri. No, problem su mjesta do kojih se nije došlo", kazao je za portal "Dnevnog avaza".
Naknadno, mediji su javili da je pronađena još jedna žrtva u Jablanici čime se broj poginulih u tom mjestu popeo na 17.
Situaciju na tim lokacijama Nikšić je opisao kritičnom dodajući kako je sve to velika tragedija.
Najmanje tri osobe pronađene su mrtve na području Fojnice u središnjoj Bosni, objavilo je ministarstvo unutarnjih poslova Srednjobosanskog kantona. Radi se o dva muškarca i jednoj ženskoj osobi.
Zbog teškog stanja u poplavljenim područjima na sjeveru Hercegovine i u središnjoj Bosni u večernjim je satima izvanredno zasjedalo i Središnje izborno povjerenstvo BiH (SIP) kako bi procijenilo mogu li se u nedjelju tamo provesti lokalni izbori kako je to ranije planirano.
Na sjednici održanoj u Sarajevu odlučili su kako će za sada biti prekinuta dostava glasačkog materijala u općine pogođene poplavama.
Odluka se donosi na Jablanicu, Konjic, Fojnicu, Kiseljak, Kreševo, Brezu, Visoko, Prozor – Ramu, Bihać i Grad Mostar.
"U vezi sa organizacijom izbora u ovim izbornim jedinicama ili pojedinim biračkim mjestima u ovim izbornim jedinicama SIP će se izjasniti na sjednici koja će biti nastavljena sutra (u subotu) nakon pribavljanja dodatnih informacija s terena", stoji u priopćenju objavljenom nakon sjednice SIP-a.
Ministar sigurnosti: Dan žalosti proglašavaju entiteti
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na izvanrednoj telefonskoj sjednici uputilo je izraze sućuti obiteljima stradalih, uz izraze solidarnosti sa stanovništvom stradalih područja kojem će biti pružena novčana pomoć. Ministarstvo sigurnosti je dužno surađivati s nadležnim institucijama susjednih država koje su već izrazile spremnost za pružanje međunarodne pomoći BiH, a po potrebi zatražiti međunarodnu pomoć i od drugih država. Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić rekao je da će svi zahtjevi za pomoć biti uslišeni te da će podržati proglašenje Dana žalosti u BiH ukoliko dođe do Vijeća ministara.
Ministar: Nekoliko tisuća tona kamenja iz kamenoloma je udarilo u Jablanicu
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković, je rekao da je ovo jedna od najtežih scena koje je ikada vidio. Posebno se osvrnuo na Donju Jablanicu.
Kazao je da je u naslje udario nekoliko tisuća tona kamenja iz kamenoloma.
“Na naselje je udarilo nekoliko tisuća tona kamenja iz kamenoloma. Voda je poplavila još jedan dio naselja. Napravio je branu od kamena, voda je potom otišla u dolinu gdje ima oko 20 kuća. Veliki broj žrtava. Ljudi su nam pričali o teškim iskustvima. U samo nekoliko minuta. Oko pola dva ujutro svašta se dogodilo. Jedna od najtežih slika koje sam ikada vidio”, rekao je Konaković.
CIK: Odgađaju se izbori u nekoliko mjesta u BiH
Sva izborna povjerenstva osnovnih izbornih jedinica nastavljaju s dostavom izbornog materijala biračkim odborima, tijekom sutrašnjeg dana, prema unaprijed utvrđenim planovima, osim izbornih povjerenstava u Federaciji BiH i to: Jablanica, Konjic, Fojnica, Kiseljak, Kreševo, Breza, Visoko, Prozor – Rama, Bihać i Grad Mostar.
U vezi s organizacijom izbora u ovim izbornim jedinicama ili pojedinim biračkim mjestima u tim izbornim jedinicama, Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine će odlučiti na sjednici koja će biti nastavljena sutra tijekom dana nakon pribavljanja dodatnih informacija s terena.
Premijer Federacije BiH: Velika tragedija
Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH, rekao je za Dnevni Avaz da je situacija na području Jablanice i Buturović Polja i dalje teška, ali da su spasioci, uz pomoć teške mehanizacije, uspjeli deblokirati Komadino Vrelo, što je dobra vijest.
"Važno je da se uspostavi komunikacija prema Mostaru. Međutim, situacija je i dalje izuzetno teška. U Buturović Polju je i dalje kritično, kao i u Donjoj Jablanici, gdje ima mnogo žrtava. U Buturović Polju se četiri osobe vode kao nestale, dok ih je u Jablanici 12", kaže Nikšić.
Nikšić tvrdi da će se materijalna šteta nadoknaditi, ali da živote niko ne može vratiti niti nadoknaditi.
"U Donjoj Jablanici se obrušilo brdo, gotovo cijelo selo je zbrisano. Zaista velika tragedija. Potresne su ispovijesti tih ljudi, njihovih obitelji. Mnogi su izgubili svoje najmilije. Prema informacijama koje imam, u Jablanici je stradalo 16 osoba, a 12 ih se vodi kao nestalo. U Buturović Polju je stradala jedna osoba, a za četiri se još traga. No, problem su mjesta do kojih se još nije uspjelo doći", kaže Nikšić.
Kako je rekao, sjednica Vlade FBiH bit će održana sutra u 12 sati, a stožer će raditi i djelovati cijelu noć.
Načelnica općine Drvar: Situacija nije toliko strašna kao u drugim općinama
"Cijeli grad je bio pod ogromnom količinom vodom, ali hvala Bogu tijekom dana je prestala kiša. Nije toliko strašno kao i drugim općinama, ali i dalje su ekipe civilne zaštite na terenu. Dežuraju pored klizišta.
Stanovništvo nije još došlo u fazu za evakuaciju. Dvorišta su poplavljena, ali građani su u svojim kućama. Naš teren inače nije karakterističan za poplave", rekla je Dušica Runić, načelnica općine Drvar.
"Voda je odnijela sve"
Bujice i odroni prekinuli su željezničku prugu i cestu od Jablanice prema Mostaru. Neka su naselja potpuno odsječena. Službeno je potvrđena smrt 14 ljudi.
"Bile su dvije iznimno kritične situacije s unesrećenim dječakom i unesrećenom trudnicom u nekom visokom mjesecu trudnoće. Oboje su evakuirani. Dječak je stabilno. Nažalost pri operativnom zahvatu beba je umrla, a majci se bore za život", rekao je glasnogovornik Hercegovačko-neretvanskog kantona Darko Juka, prenosi Nova TV.
U Buturović Polju kod Konjica, bujica je odnijela petnaestak kuća.
Za pogođeno područje hercegovačko neretvanskog kantona proglašeno je stanje prirodne nepogode. Formiran je krizni stožer koji bi trebao koordinirati sve aktivnosti spašavanja i pružanja pomoći.
"Jako puno je unesrećenih. Službe rade sve što mogu kako bi ih izvukle do najbližih medicinskih ustanova", rekao je Juka.
Poplavljen je bio i Kiseljak.
"Užas, ljudima je načinilo štetu, poplavilo, ušlo u objekte", rekao je Darko Ramljak iz Kiseljaka.
"Situacija je katastrofa. Katastrofalno je. Voda je ušla u kuće ljudima, odnijela je sve. Voda se povlači, mulj ostaje", rekao je Dragan Musić iz Kiseljaka.
Načelnik općine Kreševo: Najvažnije je da osiguramo cestovnu komunikaciju
"Jako je teško procijeniti štetu, govoriti o materijalnim štetama na području Općine. Došli smo do skoro svih naseljenih mjesta gdje smo izgubili cestovnu komunikaciju. Bujice i bujični nanosi odnijeli su cestovnu infrastrukturu i to je nešto što ćemo zbrajati idućih dana. Ono što je u ovom trenutku za nas najvažnije je da smo uspjeli doći do svih unesrećenih koji su bili u opasnosti i spasiti ih na sigurno. U ovom trenutku, za sedam sela ugrožena je cestovna komunikacija", rekao je Renato Pejak, načelnik Općine Kreševo za RTL.
Prekomjerna sječa bi mogla biti jedan od razloga kataklizme, apeliram da se to riješi
"Ništa nije naslućivalo. Kiša kao svaka druga, grmljavinsko nevrijeme je bilo, pale su velike količine kiše. Kada sam oko pola tri dobio prve pozive, u tri sazvao Krizni stožer civilne zaštite, kad su ekipe bile na terenu. To je situacija koju ni najstariji Kreševljaci ne pamte. Razgovarao sam s devedesetogodišnjacima koji tako nešto nisu doživjeli. Kada vidite što su bujice nosile, prije svega panjeve, balvane. Vjerojatno se može ići i u tom smjeru da je to jedan od uzroka", smatra načelnik.
Pejak očekuje da će institucije riješiti taj problem: "Apeliram da se to riješi. Ono što se prije nekoliko dana u medijima moglo vidjeti u Nepalu, takve su slike bile danas."
Ispričao je kakvu pomoć trebaju: "Ono što je najvažnije, da osiguramo cestovnu komunikaciju, da osiguramo dovoljan broj isušivača vlage i pumpi. Mislim da nije toliko veliki broj poplavnih kuća zato što je naša općina dijelom brdsko-planinska. Naseljena mjesta su od 650 do 920 metara nadmorske visine. Ta voda je samo protutnjala pored kuća, kroz korita, kroz suhe potoke. Stvorile su se velike bujice. Naši potoci danas su bili užasavajući."
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare