FOTO, VIDEO / Jezero u BiH epicentar kataklizme, plutajućeg otpada ima u tonama…

Regija 12. sij 202413:39 0 komentara
REUTERS/Amel Emric

Prizori smeća i plutajućeg otpada u enormnim količinama Drinsko jezero na području Višegrada doslovce su pretvorili u epicentar kataklizme.

Otpad od plastike i teških metala, gume, čak i dijelovi automobila, bijele tehnike, različitih bačva, boca i tko zna čega, u tonama pluta Drinskim jezerom, prema procjenama između šest i osam tisuća  kubnih metara različitog otpada se godišnje izvadi iz jezera.

Problem je višedesetljetni i općepoznata priča da se ogromne količine otpada slijevaju iz tri države. Osim iz okolnih gradova, otpad do Drinskog jezera stiže Limom iz Srbije te Drinom iz Crne Gore.

REUTERS/Amel Emric
REUTERS/Amel Emric
REUTERS/Amel Emric

Vijest o katastrofi u Višegradu obišla je i svjetske medije. I unatoč skoro svakodnevnim upozorenjima ekoloških udruženja među kojima je najglasniji Dejan Furtula iz Višegrada, činjenica da se Drina postepeno pretvara u deponij smeća izgleda nikoga ne zabrinjava, a najmanje institucije koje su dužne pronaći hitna rješenja, piše Klix.ba.

“Danas ponovno gledamo iste scene kao i svake godine u Višegradu. Radnici elektrane su već počeli skupljati i vaditi otpad. Moram istaknuti da je vrlo malo napravljeno za ovaj višedesetljetni problem, ministarstva tri države se redovno sastaju, ali javnost ne vidi zaključke tih sastanaka, ali jasno vidi problem koji se iz godine u godinu ponavlja”, kaže Furtula.

Iz HE Višegrad rade na izvlačenju otpada, svjesni činjenice da sami ne mogu riješiti ovaj problem, a posebno u periodu kiša i topljenja snijega. Svakodnevno se apelira i na svijest građana kako bi promijenili navike bacanja otpada u rijeku, ali i na institucije da poduzmu mjere i zaštite okoliš.

No unatoč činjenici da je o ovoj temi razgovarano više puta na sastancima koji su organizirani na najvišem nivou u Višegradu te u Crnoj Gori, rezultati su izostali. Ostao je problem.

“Bio bih sretan da ne gledamo više ove scene. Eko centar je pozvan da bude dio međunarodnog EU projekta ‘Aquatic plastic’, ali zbog nemogućnosti sufinanciranja projekta ne znamo što će se dalje događati. Nešto slično se desilo i prije tri godine kada je u Višegrad stigao brod Njemačke kompanije Everwave pa nismo bili dio projekta zbog nedostatka sufinanciranja, ali i zbog toga što sudionici tadašnje akcije čišćenja nisu htjeli dokumentaciju objaviti u javnosti. Sutra imamo završni sastanak s EU partnerima i vidjet ćemo što će biti s projektom koji predviđa reciklažu, mjerenje kvalitete vode na više lokacija, lociranje i uklanjanje divljih deponija na obalama naših rijeka”, kaže Furtula.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!