Jugonostalgija ostaje na visokim razinama u zemljama bivše države, a većina stanovnika vjeruje da je raspad zemlje učinio više štete nego koristi, pokazuju rezultati nedavne Gallupove ankete.
Istraživanje otkriva da Srbija prednjači po jugonostalgiji, pri čemu 81 posto Srba smatra raspad Jugoslavije greškom.
Slična osjećanja dijeli 77 posto stanovnika Bosne i Hercegovine, 65 posto Crnogoraca te 61 posto stanovnika Sjeverne Makedonije. Osjećaj je manje prisutan u Sloveniji, gdje 45 posto građana izražava žaljenje, a posebno nizak u Hrvatskoj, gdje to osjeća 23 posto stanovnika. Kosovo pokazuje najnižu razinu nostalgije, s tek deset posto stanovnika koji dijele ovaj stav, izvijestila je crnogorska nacionalna televizija (RTCG).
Jugoslavija, službeno Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija (SFRJ), nastala je nakon Drugog svjetskog rata 1945. i trajala do svog raspada 1992. Federacija se sastojala od današnjih nezavisnih zemalja Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Slovenije i Srbije.
SFRJ je bila zemlja samoupravnog socijalizma, karakterizirana sustavom delegatskog jednodomnog predstavništva, planiranom ekonomijom i jedinstvenim sustavom radničkog samoupravljanja.
Stekla međunarodno priznanje zbog svog antifašističkog stava, otpora staljinizmu i istaknute uloge u Pokretu nesvrstanih, koji je ujedinio više od milijardu ljudi diljem svijeta. Ali, raspala se u krvavom sukobu koji je poveo Slobodan Milošević i njegovi pristaše sa srpske strane, uz težnje ostvarenja Velike Srbije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare