Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da vlada priprema "važno pismo" o utjecaju jedne važne zemlje i njenom miješanju u izborni proces u našoj zemlji, prenosi Nova.rs.
Odgovarajući na pitanja novinara, Vučić se osvrnuo na kritike iz Njemačke oko izbornog procesa u Srbiji. Kazao je da priprema važnu izjavu oko najbrutalnijeg miješanja u izborni proces koji je ikada doživio.
“Vjerujem da će za desetak dana to biti završeno, a onda čemo prije pravoslavnog Božića to poslati u svijet, da se vidi o kakvom miješanju se radi. Izborni proces treba suvereno pripadati nezavisnoj državi”, istaknuo je Vučić.
Da nešto sa srpskim izborima nije kako treba, poručili su iz Ministarstva vanjskih poslova Njemačke, otkud se istaknulo da ono što je viđeno tijekom izbornog dana nije prihvatljivo za zemlju koja ima status kandidata za članstvo u Europskoj uniji.
Stefan Schennach, šef delegacije Parlamentarne skupštine Vijeća Europe koja je promatrala izbore u Srbiji, tvrdi da izbori nisu bili fer, da su glasovi bili izmanipulirani i da je to problem za zemlju koja želi ići demokratskim putem.
“Ono što smo vidjeli bila je kampanja kojom je dominirao predsjednik. To nije njegov posao. Predsjednik je neutralna osoba koja treba jamčiti za državu i za sve ljude. Ali, vodio je izbore i bio kandidat na svim razinama, bez obzira radilo se o selu ili državnoj razini”, kazao je Schennach u Novom danu na N1.
Na pitanje o izjavi europarlamentarca Vladimira Bilčika koji tvrdi da su izbori prošli bez problema, Schennach kaže da partnerstvo i demokracija ne leže u lijepim riječima nego u istini.
“Istina je bila pomalo šokantna za ono što se događa u Srbiji.”
Na medijskoj konferenciji Ureda za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) istaknuto je da je Srpska napredna stranka imala sustavnu prednost koja je stvorila nepravedne uvjete na izborima, a dominirao je angažman predsjednika Srbije u kampanji.
“Predsjednik bi trebao biti neutralna osoba koja izražava nacionalno jedinstvo, što on ne čini”, zaključili su promatrači.
Nepošteni izborni uvjeti i navodna manipulacija glasovima su, kako se navodi, “vrlo ozbiljni problemi” kojima se srbijanske institucije moraju pozabaviti. Prema izvješćima, uočeno je grupno glasovanje i kršenje tajnosti glasovanja.
“Vidjeli smo ozbiljne nepravilnosti, kao što je kupovina glasova i ubacivanje glasova u glasačke kutije”, navode predstavnici međunarodnih promatrača.
Socijaldemokrati, koji čine drugu po veličini grupaciju u Europskom parlamentu, ističu da je izborni proces u Srbiji kontroverzan. U priopćenju ističu da je nužna istraga svih prijavljenih nepravilnosti.
“Vijest o autobusima s nerezidentima koji dolaze u Beograd na izbore je šokantna. U demokratskom svijetu ne smiju se dopustiti krađa glasova, mito i korupcija. Srbi zaslužuju pravdu i demokraciju, a ne lažne izborne procese s nasiljem i polarizacijom. Sve prijavljene nepravilnosti moraju se istražiti. Vrlo smo zabrinuti i zbog navoda o pritiscima na birače, govora mržnje u kampanji, uznemiravanja novinara i civilnog društva u Srbiji, zlouporabe državnih resursa i potencijalnog uplitanja Rusije u izborni proces”, rekao je Andreas Schneider, član promatračke misije Europskog parlamenta.
Thomas Hacker, predstavnik Slobodne demokratske stranke Njemačke koja čini vladajuću koaliciju, naveo je još jedan sporni detalj.
“Nije ni čudo što su im Putin, Orban i Kina čestitali na pobjedi na izborima. Vladaju u zemljama gdje nema opozicije, a medijske slobode toliko su kontrolirane da se oporbene stranke jedva imaju prilike vidjeti. Ako se sve optužbe i sumnje potvrde, bilo bi dobro da EU ispita odnos sa Srbijom i razmotri posljedice, odnosno, fazu pristupnih pregovora s njom”, zaključio je Hacker, a prenosi Nova.rs.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok