Za učenike devetih razreda u Republici Srpskoj, po svemu sudeći, predviđen je novi plan učenja povijesti. Na stranici Pedagoškog zavoda RS objavljen je izmijenjeni program za učenje povijesti, prenosi N1 BiH.
Za razliku od ranije, u ovom programu je i cjelina pod nazivom “Republika Srpska i obrambeni rat”. Stižu reakcije:
Učenik devetog razreda ubuduće bi u sklopu povijesti trebao, između ostalog, učiti o “najznačajnijim ratnim operacijama Vojske Republike Srpske i njezina vrhovnog zapovjednika” pa su imena osuđenih ratnih zločinaca Ratka Mladića i Radovana Karadžića završili u samom vrhu pojmova koje treba savladati.
Cementiranje podjela
U Pedagoškom zavodu Republike Srpske još nisu odgovorili na upit N1 BiH o novim udžbenicima koji će obrađivati sporne teme – o tome jesu li odobreni, dorađeni i pušteni u upotrebu. No već u četvrtak će ih u rukama imati Duška Jurišić iz Ministarstva za izbjeglice i ljudska prava BiH:
“Ako se utvrde nepravilnosti, a to je da se notorni ratni zločinci proglašavaju herojima i da se izostave vrlo važne povijesne i sudski utvrđene činjenice, onda imamo ozbiljan problem i taj problem se ne odnosi samo na bošnjačku djecu u Republici Srpskoj. To se odnosi i na djecu drugih nacionalnosti, prije svega na djecu koja su tamošnja većinska populacija. Takvo učenje povijesti ima dugoročne i kobne posljedice”.
Za ravnatelja Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti posljednji potez nije samo prijetnja s dugoročnim posljedicama, već i potpuno cementiranje podjela. Uvertira za tako nešto u obrazovanju, podsjeća, odavno je stvorena.
Veličanje zločinaca i u školskim dvorištima
Muamer Džananović, Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti:
“Imate situaciju da se u nekim sredinama države Bosne i Hercegovine i danas škole i školska dvorišta koriste za veličanje osuđenih ratnih zločinaca, što je donekle zabrinjavajuće.
Međutim, sada se želi da učenici devetih razreda uče o osuđenim ratnim zločincima i njihovim suradnicima, da se njihova uloga tumači na način da je to bila herojska borba u obrambeno-istrebljujućem ratu, što je jedan korak, jedan crvena linija gdje mislim da bi reakcije trebale biti jače.”
Jedan od potpredsjednika entiteta također poziva na snažnije i brže reakcije.
Ćamil Duraković, potpredsjednik RS:
“Tužiteljstvo BiH zaista ima osnova da one koji su radili na ovom nastavnom planu i programu i koji će ga eventualno usvojiti i primjenjivati kazneno odgovara prema Kaznenom zakonu BiH.
Tužiteljstvo se još nije oglasilo, ali je Duraković o svemu obavijestio visokog predstavnika na sastanku u Banjoj Luci. Sve su oči uprte u njega, i to zbog dvije godine stare ispovijesti izrečene u Srebrenici: Lekcije s ovog mjesta ne smiju se zaboraviti, a povijest koja se uči u školama je nešto čime se moramo zabaviti.
Nakon današnjeg sastanka, Duraković je za N1 potvrdio da mu je rečeno: OHR prati situaciju i postoje elementi kaznenog djela.
Stiglo upozorenje i iz američkog veleposlanstva
Situaciju prate i drugi akteri, pa iz američkog veleposlanstva poručuju da bi takav plan ne samo produžio patnje žrtava, već i ugrozio stabilnost Bosne i Hercegovine. Iz OESS-a za N1 dodaju da plan prikriva složene korijene nasilja i stvara prepreke u prozivanju odgovornosti za ratno nasilje.
Domaći dužnosnici, pak, smatraju da se iza ovog poteza krije nešto drugo – pravi problemi. U Bosni i Hercegovini, napominju neki, sve je manje onih koji će nastavu držati u školama, pa je tako u novu školsku godinu u Republici Srpskoj krenulo svega 8.000 prvašića.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.