U Beogradu se u nedjelju održao prosvjed. Iako građani već dulje vrijeme prosvjeduju zbog obrane Starog savskog mosta, nakon novosadske tragedije, prosvjed se proširio.
U Beogradu je situaciju pratio Dnevnik.hr koji je razgovarao s prosvjednicima.
“Za razliku od okupljanja u Novome Sadu, koje je bilo mirno, danas se u Beogradu glasno i jasno govorilo ono što prosvjednike smeta. Prosvjed je uzrokovan nezapamćenom tragedijom u kojoj je pod ruševinama kolodvora život izgubilo 14-ero ljudi.
Tražio se krivac, odgovornost, kazna. Bilo je boje i crvene farbe, rukama su se na beogradskim institucijama ostavljali tragovi koji su predstavljali krvave ruke, a među ostalima su to vlada i ministarstvo graditeljstvo.
Prosvjednicima su se pridružile i brojne inicijative, između ostalog inicijativa Most ostaje, koja se bori za očuvanje Starog savskog mosta”.
“Ovdje smo već danima, kampiramo, ne damo da se sruši most. Nakon tragedije u Novom Sadu nekako se cijela stvar normalno uvezala u jedan zahtjev, a to je da želimo svoju državu natrag.
Ovaj most je star iz 40-ih i sliči Hendrixovu mostu u Zagrebu. Spasili smo ga 1944. kada su se Nijemci povlačili, 1999. nije bio oštećen, a sada kineske tvrtke bez natječaja i dokumenata zajedno s našom korumpiranom vlašću žele srušiti most, a mi ne znamo što oni rade.
Ne postoji pravi projekt mosta, sve je bez papira. Zaista živimo u zarobljenoj državi. Doslovno tijelima branimo most, nakon što smo iscrpili sve ostale pravne peticije, pisma i pokušaje da uđemo u dijalog s vlastima.
Ne želimo da se sruši most koji nosi četiri tramvajske linije, dvije autobusne, preko mosta dnevno prijeđe 20 i nešto tisuća ljudi… Sumanuta je ideja rušiti zdrav most!”, zaključio je prosvjednik.
U utorak je u Novome Sadu najavljen novi prosvjed. Ovog puta traži se ostavka ministra graditeljstva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare