Njemačka deportirala 36 osoba u Srbiju i Sjevernu Makedoniju: Među njima i osuđeni kriminalci

Regija 18. ruj 202410:59 0 komentara
Njemačka deportirala 36 osoba u Srbiju i Sjevernu Makedoniju: Među njima i osuđeni kriminalci
KAZAKHSTAN'S PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP / Ilustracija

Njemačke vlasti u utorak su, kako su izvijestili mediji, deportirale 36 osoba u Srbiju i Sjevernu Makedoniju. Riječ je uglavnom o osobama kojima je odbijen zahtjev za političkim azilom, a među njima ima i osuđenih kriminalaca.

Prvi val dolazi kao dio najnovije ofenzive deportacije njemačke vlade i krenuo je prije dva tjedna. Prve deportacije bile su u Afganistan.

Drugi u utorak (17. rujna) iz Hamburga za Beograd i Skoplje. Kako prenosi dnevnik Bild, u njemu je bilo 36 osoba, uglavnom državljana Srbije i Kosova, kojima je uskraćeno pravo na azil ili iz nekog drugog razloga ne polažu pravo na ostanak u Njemačkoj.

Čarter let poljske kompanije “Enter Air” unajmila je najsjevernija njemačka savezna pokrajina Schleswig-Holstein, pa se pretpostavlja da su deportirani i registrirani u ovoj državi.

Srbija nije Afganistan

No, za razliku od deportacija za Kabul krajem kolovoza, ovaj nije nikakva senzacija. Dok su deportacije u Afganistan kontroverzne jer njemačka vlada nema diplomatske veze s talibanskom vladom u Kabulu, a organizacije za ljudska prava ukazuju na lošu situaciju u Afganistanu, čini se da je vraćanje ljudi u Beograd i Skoplje – stvar rutine.

I u slučaju Zapadnog Balkana organizacije za ljudska prava upozoravaju na loše stanje ljudskih prava, posebno kada su u pitanju Romi, no samo u prvih nekoliko mjeseci ove godine njemačke vlasti su u Srbiju deportirale već 795 osoba.

Vladati Zapadnim Balkanom

Još 2014. godine zemlje zapadnog Balkana proglašene su tzv. sigurnim zemljama. To znači da osobe iz tih zemalja, kojima pripadaju Srbija i Kosovo, mogu biti deportirane nakon skraćenog postupka provjere.

Kako bi usmjerila migraciju, njemačka vlada uvela je pravilo o zemljama zapadnog Balkana koje omogućava lakše zapošljavanje državljana tih zemalja. Pravilo, koje zahtijeva samo ugovor o radu s njemačkim poslodavcem, pokazalo se uspješnim te ga je njemačka vlada produžila na neodređeno vrijeme u lipnju ove godine.

Pritisak na vlast

Nakon izbornih uspjeha krajnje lijevih i desnih stranaka koje se zalažu za ograničavanje neregularnih migracija, pojačan je pritisak na saveznu vladu da ispuni obećanje o intenziviranju deportacija osoba koje nemaju pravo ostati u Njemačkoj. Pritisku je pridonijela i činjenica da je napadač koji je u kolovozu napao posjetitelje festivala u Solingenu, ubivši troje i teško ranivši desetak ljudi, Sirijac kojeg vlasti nisu uspjele deportirati u Bugarsku.

U njemačkim medijima svako malo se pojave priče o ljudima koji se nakon dugog niza godina i višestrukih protjerivanja u zemlju porijekla vraćaju u Njemačku kako bi ipak pokušali dobiti boravišni status.

Posljednji medijski eksponirani slučaj je protjerivanje Roma iz Srbije, kojeg su protjerale vlasti u Weiblingenu, na jugu Njemačke, unatoč tome što u Njemačkoj živi njegovih pet maloljetnih kćeri, od kojih su četiri njemačke državljanke.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!