Na današnjoj sjednici Vlade Srbije usvojeno je i deset zaključaka vezanih uz napad u školi „Vladislav Ribnikar“.
Prvi zaključak predstavlja moratorij na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja (odobrenja za nabavku oružja, oružnih listova i slično) na dvije godine. U roku od tri mjeseca, Ministarstvo unutarnjih poslova izvršit će reviziju svih izdanih dozvola za držanje oružja. U roku od šest mjeseci MUP će izvršiti kontrolu osoba koja imaju dozvole za posjedovanje oružja, osobito ispunjenje zakonskih uvjeta za siguran smještaj i čuvanje oružja te odvojeno čuvanje municije. Srbijanski MUP će u istom roku, također, izvršiti uvid u to je li na adekvatan način spriječen pristup oružju i municiji maloljetnicima i drugim neovlaštenim osobama, navodi se u priopćenju.
Predmet kontrole MUP-a u naredna tri mjeseca bit će i rad svih streljana. Nakon toga, u suradnji sa Ministarstvom pravosuđa, u roku od mjesec dana, bit će priređeni propisi o uvjetima i načinu korištenja streljana, uključujući zabranu pristupa maloljetnim osobama.
Ministarstvo pravosuđa će, u okviru postojeće Radne grupe za izmjenu Kaznenog zakona, pripremiti izmjene zakona kojima bi se propisala kaznenopravna odgovornost za osobe koje omoguće maloljetnim i drugim neovlaštenim osobama da dođu u posjed vatrenog oružja te koje maloljetne i druge neovlaštene osobe obučavaju kako rukovati vatrenim oružjem.
Ministarstvo pravosuđa će, u okviru postojeće Radne grupe za izmjenu Kaznenog zakona, razmotriti i mogućnost izmjena Kaznenog zakona kako bi se starosna granica za kaznenopravna odgovornost maloljetnih osoba snizila sa 14 na 12 godina, uz poštovanje međunarodnih i europskih standarda. Bitno je napomenuti da je Ministarstvo pravosuđa već poduzelo prve korake po ovom pitanju, tako što je uputilo dopis Europskoj komisiji.
Ministarstvo pravosuđa i Ministarstvo informiranja i telekomunikacija će u roku od mjesec dana razmotriti mogućnost pooštravanja sankcija za nepoštovanje propisanih obaveza pružatelja medijskih usluga, uključujući internet i druge elektronske platforme kao i društvene mreže, u pogledu zabrane programskih sadržaja kojim se ističe i podržava nasilje, kriminalno i drugo nedozvoljeno ponašanje, emitiranje scena brutalnog nasilja i drugih sadržaja koji mogu teško da naškode fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju maloljetnika.
U roku od mjesec dana, Ministarstvo prosvjete i Ministarstvo zdravlja pripremit će propise kojima će se omogućiti uvođenje obaveznih testova za narkotike u srednjim školama i u osnovnim školama za učenike sedmog i osmog razreda.
Vlada će u roku od deset dana formirati Savjet za sprečavanje vršnjačkog nasilja koji će, između ostalog, osigurati organiziranje mobilnih timova za vršnjačko nasilje kroz protokole između centara za socijalni rad i drugih službi (obrazovne i zdravstvene ustanove, policija), koji bi hitno reagirali na slučajeve vršnjačkog nasilja i u konzultacijama sa sindikatima prosvjetnih radnika i udruženjima roditelja učenika razmotrili mogućnost donošenja mjere zabrane upotrebe mobilnih telefona u školama.
Također, vlada će u roku od deset dana, formirati Radnu grupu za sigurnost djece na internetu, koja će razmotriti uvođenje mjere zabrane pristupa stranicama (DarkNet i slično), a koji sadrže savjete kako da se izvrši ubojstvo, nabavi droga ili vatreno oružje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!