Neformalna skupina građana pokrenula je online peticiju koju je već nakon jednog dana potpisalo 1000 ljudi, za uklanjanje tenka kao dijela spomen obilježja u središtu Sarajeva, a zabrinutost su izrazile i međunarodne institucije budući da se nalazi nedaleko više obrazovnih institucija.
U parku nedaleko Druge gimnazije u Sarajevu gradi se obilježje u spomen pripadnicima bošnjačke Armije BiH koji su u proteklom ratu zauzeli tenk JNA, za što je odobrenje dala gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić (SDP).
Na tome je mjestu ovoga tjedna prebačeno borbeno vozilo, a planiraju se još postaviti kipovi šestorice vojnika Armije BiH koji su zauzeli taj tenk.
Na tu instalaciju, koja se postavlja u vrijeme kampanje za lokalne izbore, reagirali su brojni intelektualci, predstavnici međunarodnih institucija, te je pokrenuta peticija za uklanjanje tenka zbog slanja militantne poruke.
Na internet portalu Peticije online pokrenuta je peticija za uklanjanje tenka zbog “neprimjerenosti dizajna, lokacije i sadržaja oko spomen obilježja”.
Peticiju je, za sada, potpisalo više od 1000 ljudi, koji se slažu da je ovakvo spomen-obilježje na pogrešnoj lokaciji, zbog neposredne blizine škola i vrtića.
“U tom parku se igraju dječica iz okolnih vrtića, on je simbol rađanja … a pretvara se u obilježje stradanja i smrti, gubitaka i patnje”, navodi se u peticiji.
Nevladine organizacije ranije su su tražile da se izgled spomenika promijeni, kao i njegova lokacija, smatrajući neprikladnim da djeca kroz školski prozor ili na velikom odmoru gledaju u tenk.
Ranije je reagirala i misija Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS).
“Misija je svjesna činjenice da tenk, kao predložena forma spomenika … u blizini škole, izaziva zabrinutost unutar zajednice, posebno u kontekstu porasta nasilja u školama”, naveli su iz OESS-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!