Poseban hercegovački proizvod postaje zaštićeni brend

Regija 12. ruj 202418:49 0 komentara
Pixabay

Federalni agromediteranski zavod u Mostaru održao svečanu dodjelu rješenja o zaštićenoj oznaci izvornosti (PDO) za ekstra djevičansko maslinovo ulje iz Hercegovine i promociju brenda - jamstvenog znaka Zlatne kapi Hercegovine. Ovakav uspjeh doprinijet će promociji i jačanju proizvoda iz Bosne i Hercegovine na europskom tržištu, ali i očuvanju i razvoju tradicije uzgoja maslina i proizvodnje maslinovog ulja na području Hercegovine, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH. Bosna i Hercegovina.

Brendiranje ekstra djevičanskog maslinovog ulja i njegov prodor na druga tržišta dovest će do standardizacije koja je već vidljiva na ovim prostorima. Masline i maslinovo ulje godinama su prepoznati kako na području Hercegovine, tako i Bosne i Hercegovine u širim okvirima, navodi se u priopćenju.

Podrška Vlade Sjedinjenih Država

Vlada Sjedinjenih Američkih Država kroz projekt Razvoj održivog turizma Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) nastavlja marljivo raditi na zaštiti i promociji jedinstvenih kulinarskih proizvoda Bosne i Hercegovine. U suradnji s Agencijom za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine (Agencija), USAID radi na povećanju broja proizvoda zaštićenih oznakom zemljopisnog podrijetla. Agencija je na jučer održanoj svečanosti u Mostaru taj status dodijelila Hercegovačkom maslinovom ulju. Ova inicijativa unapređuje turistički potencijal Bosne i Hercegovine, privlačeći turiste u potrazi za autentičnim kulinarskim iskustvom i bogatom kulturnom baštinom.

“Ovo priznanje nova je potvrda bogatstva Hercegovine i njezinih ogromnih potencijala za razvoj turizma temeljenog na autentičnim proizvodima i iskustvima. Maslinovo ulje, kao važan element mediteranske kulture i tradicije, nije samo visokokvalitetni prehrambeni proizvod, već i prilika za daljnji razvoj gastronomskog turizma koji je sve privlačniji turistima željnim jedinstvenih doživljaja. Radujemo se nastavku suradnje na projektima koji jačaju lokalne zajednice i čuvaju kulturnu baštinu“, rekao je Feđa Begović, direktor USAID-ovog projekta Turizam.

Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH, istaknuo je da su “proizvodi zaštićeni oznakom izvornosti duboko vezani za mjesto proizvodnje, jer su u potpunosti proizvedeni na određenom geografskom području uz korištenje lokalnih vještina i sirovina”. Kvaliteta tih proizvoda izravno je povezana s prirodnim čimbenicima i ljudima tog kraja.”

Hercegovačko maslinovo ulje, s tradicijom dugom dvije tisuće godina, prepoznatljivo je po svojim začinskim notama, gorčini i voćnim aromama. Njegovu kvalitetu potvrđuju brojne nagrade na sajmovima i ocjenjivanjima kvalitete ulja, a svjetski mediji, među kojima i Olive Oil Times Magazine, svrstavaju ga među zvijezde u usponu maslinarstva na području Mediterana.

Prema riječima ravnatelja Federalnog agromediteranskog zavoda prof. Marka Ivankovića, u regiji trenutno postoji 10 velikih maslinika i oko 800 OPG-ova koji gospodare s 521 hektarom maslinika, a godišnje proizvedu 380.000 litara ulja. Ivanković ističe kako je strateški cilj industrije u srednjem roku dosegnuti površinu od 1.000 hektara.

Josip Matić, predsjednik Hercegovačke udruge uljara i maslinara (HUUM), podsjetio je na predan rad ove udruge: “Udruga koja broji 95 članova i raste, posvećena je promicanju i očuvanju ekstra djevičanskog maslinovog ulja. iz Hercegovine, posebno sa PDO statusom. Naši su ciljevi osnovati nove maslinike, registrirati maslinike te podržati tehničke i obrazovne inicijative. Fokusiramo se na promociju brenda ‘Zlatne kapi Hercegovine’ i razvoj uljarskog turizma kroz projekte kao što je Cesta maslinovog ulja Hercegovine, koji podupiru ruralni razvoj i sprječavaju depopulaciju sela.”

USAID-ov projekt Turizam nastavlja predano raditi na održivom razvoju turističke industrije u BiH, slaveći i štiteći bogatu kulturu, kuhinju i tradiciju ove zemlje. Projekt je u kolovozu 2024. godine podržao aktivnosti na zaštiti Sarajevskog ćevapa sa PDO statusom te nastavlja odličnu suradnju s Agencijom za zaštitu hrane BiH u cilju povećanja broja zaštićenih proizvoda u cijeloj zemlji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!