Moćna rijeka Ibar presušila je u dijelu na granici Srbije i Crne Gore i nizvodno od Ribarića, a ribarska društva provode akcije spašavanja ribe.
“Nisu poznate okolnosti”
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije odgovorilo je na upit N1 BiH zašto je rijeka Ibar presušila na dijelu granice Srbije i Crne Gore da “nisu poznate okolnosti nestanka vode u vodotoku”, ali da bi to mogla biti posljedica niskog vodostaja.
Rožajski ribari kazali su da se radi o “neviđenoj ekološkoj katastrofi” i da se ovakva situacija nikada nije dogodila u takvim razmjerima. Rožajski ribari su uz pomoć poljoprivrednog inspektora iz Bijelog Polja pokušali spasiti dio ribe koja je ostala živa u ribnjacima. Ribu su prebacili u dublje dijelove korita, virove koji još nisu presušili.
“Okolnosti nestanka vode u vodotoku nisu poznate. Prema informacijama s terena, rijeka Ibar je presušila na području Republike Crne Gore, tako da u rijeci Ibar nema vode na području Srbije. Oko dva kilometra nizvodno od granice sa Crnom Gorom u Ibar se ulijeva rijeka Vidrenjak, gdje ima vode u toku, nizvodno ima vode u akumulaciji brane Gazivode, zatim nizvodno pritoke Sitnica, Raška, Jošanica, Studenica.
Lopatnica se ulijeva, tako da rijekaIbar od dijela ušća rijeke Vidrenjak, koji se nalazi na lokaciji oko 2 km od granice sa Crnom Gorom, teritorija općineTutin, pa sve nizvodno do ušća u Zapadna Morava nije presušila, ima vode u vodotoku. Na dijelu od granice sa Crnom Gorom do ušća reke Vidrenjak nema korisnika vode iz vodotoka, nema vode u vodotoku jer rijeka Ibar nije oticala uzvodno od granice”, priopćilo je Ministarstvo poljoprivrede, a navodi se u priopćenju Šumarstva i vodoprivrede Srbije.
Slična pojava prije 15 godina
Kako su rekli, vodna inspekcija nije zaprimila nikakve predstavke u vezi s isušivanjem rijeke Ibar, već je, tvrde, o tome saznala putem medija.
“Nakon ovih nalaza, vodni inspektor se na licu mjesta uvjerio da u vodotoku na području Srbije nema vode do ušća rijeke Vidrenjak, jer rijeka Ibar nije tekla uzvodno od granice s Crnom Gorom. Od vodne inspekcije nisu poduzete nikakve mjere”, dodali su.
Kažu da je nestanak vode možda posljedica niskog vodostaja rijeke zbog, kako su naveli, razdoblja niske vode.
“Slična pojava i ekstremno nizak vodostaj rijeke Ibar na području Srbije dogodio se prije otprilike 15 godina. Do niskog vodostaja rijeke Ibar došlo je zbog izrazito sušnog razdoblja, odnosno razdoblja bez padavina i visokih temperatura zraka te bez dotoka vode rijekom Ibar iz Crne Gore. “Riječ je o lošim vremenskim prilikama, sušnom, malovodnom razdoblju – dugotrajnom razdoblju bez oborina i ekstremno visokim temperaturama zraka”, kažu u Ministarstvu.
Međutim, prema riječima članova Sportsko-ribolovnog kluba “Ibar” Rožaje, Ibar je presušio zbog nebrige čovjeka prema rijeci i prekomjerne potrošnje vode.
Inicijativa “Pravo na vodu”, koja je objavila ažuriranu kartu nestašice pitke vode u Srbiji, upozorila je na nebrigu i prekomjernu potrošnju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!