Psihologinja savjetuje kako prepoznati da s djetetom nešto nije u redu

Regija 04. svi 202310:49 0 komentara

Školska psihologinja Branka Tišma govorila je o tragičnom događaju koji se dogodio jučer u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu.

Nakon tragedije nastava je u popodnevnim smjenama otkazana, ali danas su mnoge škole nastavile s nastavom. Na postavljeno pitanje trebaju li škole raditi, psihologinja za N1 kaže da trebaju jer je to prirodno mjesto za odrastanje.

Nastava će početi minutom šutnje, a Tišma kaže da djeca možda neće u potpunosti razumjeti ovo, ali će znati osjetiti kontekst toga.

„Što su mlađa, manje razumiu, ali osjećaju. Ono što je važno je da će se o tome razgovarati. U mlađim razredima to je učiteljica koja je bliska s učenicima i koristi rječnik koji djeca mogu doživjeti, ne moraju sve shvatiti. Svi će danas imati lošu koncentraciju. Odraslima je teško, djeci je među vršnjacima dobro, dobro je da se organizira neke druge aktivnosti kako bi podijelili tugu, strah i brigu i ovo je vrijeme kada djeca trebaju učiti o empatiji. Trebamo razgovarati o emocijama”, kaže Tišma dodajući kako s djecom pričamo o očekivanjima, a malo o procesima i vrijednostima.

Nedostatak empatije kao okidač?

Branka Tišma kaže da je dijete bilo jako usamljeno i da je bilo tko ovih dana razgovarao s njim možda je postojala mogućnost da se ovako nešto ne dogodi.

„Ovo je posljedica svega onoga što se nama događa, bojim se da ćemo svojim sudjelovanjem i pretpostavkama samo doprinijeti senzacionalističkom pogledu na stvari, a ne rješavanju problema. Osjećaje trebamo dijeliti s djecom s kojom živimo i radimo, ne treba odlagati stvari. Odlaganje susretanja nije dobra stvar. Jako je važno da pričamo s djecom, da provodimo vrijeme s njima, da razgovaramo o osjećajima“, zaključila je psihologinja.

Kako prepoznati da s djetetom nešto nije u redu?

Psihologinja kaže da je to čim dijete promijeni ponašanje, način oblačenja – to je trenutak kada treba razgovarati s djetetom.

„Bitno je da se dijete prati i da se na svaku promjenu razgovara, ako dijete neće razgovarati onda šutim s njim i čekamo trenutak. I ta tišina je važna, tada se odvija proces kontakta. Poštovanje je nešto što mora postojati u odnosu s djecom. Nemamo vrijednosti koje će nam graditi savjest. I mi držimo po cijeli dan telefon u rukama i nas to sprječava da sudjelujemo u životu s djetetom. Ovo je samo puklo tamo gdje je najosjetljivije. Vi sada prepoznajete socijalno siromaštvo, nemamo vrijednosti koja je danas vrijednost“, govori Tišma.

Ona zaključuje da izvanškolske aktivnosti mogu puno pomoći.

Sve događaje vezane uz jučerašnju pucnjavu u Beogradu pratimo OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!