Kriminalist Željko Cvrtila je gostovao u Novom danu, gdje je s Tihomirom Ladišićem komentirao prosvjede protiv izbornih neregularnosti u Srbiji.
Nakon sukoba u Beogradu u nedjelju navečer, premijerka Srbije Ana Brnabić, bliski Vučićev saveznik, zahvalila je ruskim sigurnosnim snagama što su podijelile informacije koje ukazuju na zapadnu ruku u prosvjedima opozicije, piše N1 Srbija.
Vučić je Zapadu najprihvatljiviji
“Pljunula je na svoje službe, koje onda očito nemaju informaciju pa se moraju oslanjati na ruske informacije u njihovoj državi”, smatra Cvrtila.
“Mislim da je ona išla s time da dobije na neki način građane na svoju stranu, kazavši kako je Rusija stala uz njih i na sve ih upozorila”, kazao je dodajući: “Ako imate takvu situaciju da službe reagiraju i preispituju je li došlo do krađe i je li demokracija ispoštovana, onda drugoj strani ne ostavljate puno izbora. Građani nemaju što drugo nego ići u prosvjede. Demokracije su idealna situacija da hibridnim djelovanjima mijenjate vlast.”
Postavlja se pitanje koliko je zaista moguće da je Zapad kriv za orkestriranje prosvjeda.
“Teško mi je vjerovati da bi u ovom momentu netko išao rušiti Vučića. Čini mi se da je on zapadu najprihvatljiviji. Oporba kod njih je potpuno razjedinjena i Zapad se ni nema na koga posebno osloniti, osim ako nemaju neke informacije da on dolaskom na vlast misli mijenjati stvar vezano uz Kosovo”, mišljenja je kriminalist.
“Nemam previše argumenata u smjeru da bi to moglo biti u režiji Zapada. Čini mi se da je to orkestrirana situacija, vlast je dozvolila prosvjednicima da dođu što bliže institucijama, kako bi imovina bila dostupna prosvjednicima i ubačenim ljudima i kako bi se pokazalo domaćoj javnosti svo nasilništvo te oporbe i opravdalo svo nasilno djelovanje policije”, dodao je.
Mogu li prosvjedi srušiti vlast?
“Prosvjedi su rušili vlast. Srušili su i Miloševića. Ukrajina je primjer promjene sustava upravo na ulici. Imali smo Arapsko proljeće i razne druge situacije, a pitanje je postoji li interes i volja za promjenom vlasti i što tko dobiva promjenom. Prosvjedi mogu trajati onoliko koliko su ljudi zainteresirani i koliko imaju logistike. Ovakve prosvjede je teško održavati, posebno u radnim danima i neće moći dovijeka, ali može se otegnuti i trajati dosta dugo”, objasnio je Cvrtila.
Osvrnuo se i na sigurnosne izazove tijekom aktualne blagdanske sezone, naglašavajući da nema potrebe za primjenom strožih mjera kod nas.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.