SAD uveo sankcije tvrtkama iz Srbije i Crne Gore zbog suradnje sa Rusijom

ANDREJ ISAKOVIC / AFP / Ilustracija

Tvrtka iz Srbije označena je sankcijama temeljem izvršne uredbe američke vlade jer je pružala financijsku, materijalnu i tehnološku potporu ruskoj tvrtki Promsvyazradio, odnosno slala joj robu i usluge.

SAD je u srijedu uveo sankcije za gotovo 400 novih pojedinaca i tvrtki iz desetaka različitih zemalja zbog pružanja vojne potpore Rusiji, uključujući dvije tvrtke iz Srbije i Crne Gore.

Izvozio vojne radiouređaje

Kako se navodi u priopćenju Sekretarijata za financije, srpska tvrtka Ventrade DOO iz Subotice povezana je s tvrtkom Promsvyazradio iz Rusije. Ventrade je navodno izvozio vojne radiouređaje ruskoj tvrtki Promsvyazradio, koja proizvodi opremu za radiodifuziju, a u Rusiju uvozi tehnologiju dvostruke namjene.

Tvrtka iz Srbije označena je sankcijama temeljem izvršne uredbe američke vlade jer je pružala financijsku, materijalnu i tehnološku potporu ruskoj tvrtki Promsvyazradio, odnosno slala joj robu i usluge.

Od srpnja 2023. kao direktor i osnivač tvrtke upisan je Zsolt Lajgut, mađarski državljanin.

Prema RSE, koji je analizirao komercijalnu bazu podataka s detaljima međunarodne trgovine Sinoimexa, Ventrade je Promsvyazradiju prodao robu u vrijednosti od oko 529.000 eura u razdoblju od rujna 2022. do lipnja 2023. godine.

Roba je preko Njemačke reeksportirana u Rusiju u vrijednosti od oko 310.000 eura, zatim u Maleziju u vrijednosti od oko 183.000 eura te u ukupnoj vrijednosti od 35.000 eura u pošiljkama iz Austrije, Kine i Meksika, navodi se u tekstu RSE i napominje da je poslovanje firme Ventrade blokirano 2023. godine.

Sankcionirana je i crnogorska tvrtka Društvo Sa Ograničenom Odgovornošću International Business Corporation (IBC) u vlasništvu ruskog državljanina Sergeja Kokoreva zbog izvoza vojne opreme iz Crne Gore u Rusiju.

Kako se navodi u priopćenju, Kokorev je svoju tvrtku koristio za pretovar strojnih centara i kugličnih ležajeva europskog podrijetla za kupce u Rusiji, među kojima je i AMS Tehnika, koja sudjeluje u veleprodaji industrijskih strojeva i opreme.

Najveća akcija SAD-a

Od spomenutih 400 pojedinaca i tvrtki, Ministarstvo financija sankcioniralo je 274 poduzeća i pojedinca, dok je State Department uveo sankcije za više od 120, a Ministarstvo trgovine dodalo je još 40 tvrtki i istraživačkih institucija na popis onih koji će se suočiti s trgovinskim posljedicama zbog navodna podrška Rusiji vojsci.

“Potez američke vlade dosad je najveća akcija u suzbijanju izbjegavanja sankcija putem trećih zemalja”, rekao je Reutersu dužnosnik State Departmenta. Sankcije uključuju desetke tvrtki iz Kine, Hong Konga i Indije, što je najveći broj dosad obuhvaćen istim paketom sankcija, dodao je dužnosnik.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.