Skupština Srbije nije prihvatila zabranu iskopavanja litija: Spremaju li se novi prosvjedi?

Regija 10. lis 202420:28
N1 Srbija / Ilustracija

Skupština Srbije većinom glasova nije prihvatila oporbeni Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojim je oporba tražila zabranu istraživanja i eksploatacije litija i bora.

Od 214 nazočnih zastupnika, njih 84 glasalo je za, 128 protiv, nije bilo suzdržanih, dok dva zastupnika nisu glasovala.

Na kraju rasprave, ministrica rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović pozvala je zastupnike da ne glasaju za zakon koji je oporba podnijela u vezi s projektom Rio Tintove tvrtke “Jadar” za otvaranje rudnika litija kod Loznice na zapadu Srbije.

Kazala je da će Srbija biti prva zemlja koja će zabraniti istraživanje minerala, što je dopušteno u Europskoj uniji.

“Uvođenje zabrane istraživanja i eksploatacije litija i drugih mineralnih sirovina dovelo bi do višestrukih posljedica, ne samo za gospodarstvo, već i za geopolitički položaj Srbije“, rekla je ministrica.

Aktivisti koji se protive iskopavanju litija u prvim su reakcijama osudili odluku Skupštine Srbije.

Četverodnevna rasprava

Zastupnici Skupštine Srbije četiri su dana raspravljali o Prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji je predložilo 86 zastupnika oporbe.

Vlada Srbije ljetos je oživjela plan međunarodnog rudarskog diva Rio Tinto da otvori rudnik litija u dolini Jadra u zapadnoj Srbiji, iako je prije dvije godine pod pritiskom ekoloških prosvjeda taj projekt zaustavljen.

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić rekla je u raspravi prethodnih dana da nije čula argumente zašto oporba unaprijed traži zabranu istraživanja i eksploatacije litija i bora kada tvrtka nije završila studija o utjecaju tog rudnika na okoliš.

Tvrdi da rudnik neće biti otvoren dok studija ne pokaže je li opasan za okoliš i optužila oporbu da “politizira” projekt.

Veliki rizik za okoliš. prosvjedi u desecima gradova…

Oporbeni zastupnici, koji traže zabranu iskopavanja litija, ukazali su na negativne posljedice za okoliš ako bi se rudnik otvorio, a vlasti su optužili da su “promotori” Rio Tinta.

Prethodnih mjeseci protesti protiv otvaranja rudnika litija organizirani su u više desetaka gradova diljem Srbije.

Dio građana i ekoloških aktivista protivi se eksploataciji litija i bora zbog, kako navode, velikog rizika za okoliš.

Rio Tinto je ranije u odgovoru Radiju Slobodna Europa naveo da su “domaći i međunarodni stručnjaci potvrdili da se projekt Jadar može realizirati sigurno i u skladu s najvišim standardima zaštite okoliša”.

No, brojni stručnjaci iz zemlje i inozemstva ističu kako u procesu eksploatacije litija neizbježne su i ekološke posljedice, prvenstveno onečišćenje riječnog sliva i tla.

Aktivisti u Srbiji također podsjećaju da se tvrtka Rio Tinto tijekom svoje duge povijesti suočila s nekoliko optužbi za uništavanje okoliša ili kršenje ljudskih prava.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.