Odbijanje Srbije da uvede sankcije Rusiji bio je jedan od glavnih kamena spoticanja koji su spriječili zemlju da prijeđe u sljedeću fazu pristupnih pregovora.
Mađarski pokušaj pogurkavanja pristupnih pregovora sa Srbijom u sljedeću fazu odbacio je veći broj zemalja Europske unije, reklo je nekoliko diplomata za Euronews, zbog čega je bilo nemoguće osigurati jednoglasnu podršku.
Rasprava se odvijala u ponedjeljak tijekom sastanka veleposlanika iza zatvorenih vrata.
I Hrvatska protiv
Hrvatska, Estonija, Finska, Njemačka, Latvija, Litva, Nizozemska i Švedska bile su među onima koji su se usprotivili tom potezu, upirući prstom u neujednačenu evidenciju Beograda o temeljnim pravima, zategnute odnose sa susjednim Kosovom i, posebno, kontinuirano odbijanje nametanja sankcija Rusiji.
Prijedlog, koji je podnijelo mađarsko predsjedanje Vijećem EU-a, trebao je približiti Srbiju otvaranju Klastera 3 procesa pristupanja, koji pokriva osam poglavlja povezanih s konkurentnošću i gospodarstvom, kao što su oporezivanje, monetarna politika, zapošljavanje, carinska unija i znanstveno istraživanje.
Otključali pet od osam poglavlja
Srbija je prethodno otključala pet od ovih osam poglavlja, ali je Bruxelles promijenio pravila 2020. kako bi se stvorili tematski klasteri, koji se sada moraju otvoriti kao cjelina nakon ispunjavanja niza preliminarnih mjerila.
Prema Europskoj komisiji, Srbija je ispunila mjerila i “tehnički je spremna” za početak pregovora u okviru Clustera 3, ostavljajući konačnu odluku u rukama država članica, koje moraju jednoglasno dati zeleno svjetlo za svaki korak procesa.
Dva su glavna problema
Konsenzus se nije materijalizirao u ponedjeljak nakon što je Mađarska, čvrsti zagovornik europskih integracija Srbije, podnijela prijedlog o Grupi 3. Oporbena skupina priznala je napredak koji je Srbija postigla u svojim nastojanjima za članstvo, ali je inzistirala da su “potrebni konkretni rezultati” prije nego što se krene naprijed, rekao je diplomat.
Glavna točka zabrinutosti oko stola bio je uočljiv nedostatak Beograda u usklađivanju s vanjskom politikom EU-a, posebice kada je riječ o višestrukim sankcijama koje je blok nametnuo Rusiji zbog sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, rekao je diplomat.
Naglašavajući predanost svoje zemlje članstvu u EU, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao je kako se “ne srami” održavanja “tradicionalno vrlo dobrih veza” s Moskvom i odbijanja postupanja prema smjernicama Zapada.
“Nitko se u Europi ne slaže sa mnom po tom pitanju, ali svi u Europi razumiju moj stav”, rekao je Vučić u rujnu.
Beograd je također pod lupom zbog svog sporazuma o slobodnoj trgovini s Kinom, koji je stupio na snagu 1. srpnja i odmah ukinuo 60 posto carina između dviju strana. Nejasno je kako bi zemlja koja ima sporazum o slobodnoj trgovini s Kinom mogla postati dio EU-a, budući da je trgovinska politika bloka jedinstvena i određena od strane Bruxellesa.
Jedini simpatizer Orban
Srbija je “održala odnose na visokoj razini s Ruskom Federacijom i intenzivirala svoje odnose s Kinom, postavljajući pitanja o strateškom smjeru Srbije”, napisala je Komisija u izvješću o proširenju objavljenom prošlog mjeseca.
Vučićeva politika nalikuje politici mađarskog premijera Viktora Orbána, koji je raskinuo redove sa svojim kolegama iz EU kako bi njegovao dobre odnose s ruskim premijerom Vladimirom Putinom i kineskim Xi Jinpingom. Orbánova vrlo kontroverzna “mirovna turneja” u ljeto, na kojoj je putovao u Moskvu i Peking, potaknula je optužbe za nelojalnost.
Napredak pristupnih pregovora sa kandidatima Zapadnog Balkana jedan je od ključnih prioriteta mađarskog predsjedanja Vijećem EU-a koje završava 31. prosinca.
“Obećali smo zemljama Zapadnog Balkana prije dvadeset godina da će im biti omogućen ulazak i vrijeme je da obećanje ispunimo”, rekao je Orbán.
Dok Bruxelles pristupa proširenju kao procesu “temeljenom na zaslugama”, odluke koje donose države članice suštinski su političke. Mađarska je, na primjer, oklijevala podržati ukrajinsku kandidaturu, koja je trenutno zapela.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.