U četiri beogradska naselja pronađen arsen u vodi

Regija 13. ruj 202410:48 0 komentara
Pixabay / Ilustracija

Arsen u vodi za piće i dalje je prisutan u većim koncentracijama od dopuštenih u četiri beogradska naselja - Besni Fok, Vrbovski, Preliv i Široka greda, u kojima živi oko 2000 stanovnika.

Građani i dalje “jure” za cisternom koje kruže ovim naseljima, oni koji to financijski mogu priuštiti i dalje kupuju vodu, a jedina promjena za protekla četiri mjeseca, od kojih su ljetni mjeseci bili najtopliji ikada u Srbiji, su dva nova bunara kod naselja Vrbovski, no što nije novost, posljednji rezultati analiza Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd pokazuju da je i u toj vodi povećana koncentracija arsena.

“Ova vlast ne zanima običnog, malog čovjeka”

“Zadnje što smo čuli je da su izbušene dvije bušotine. Ali još uvijek nemamo pitke vode. Sve je isto kao u lipnju, srpnju i kolovozu. Po najvećim vrućinama ljudi su jurili za tom cisternom koja je na Besnom Foku bila stacionirana određeni broj sati. Kad ga nema, kruži po ostalim naseljima. Vrlo je nezgodno za starije osobe koje nemaju novca da svaki dan kupuju flašice s vodom”, rekla je za “Danas” jedan od žitelja Besnog Foka.

Prema njegovim riječima, upravo ova situacija oko arsena u vodi nije riješena četiri mjeseca, kada su potrebe za vodom enormno porasle zbog temperature zraka od gotovo 40 stupnjeva.

“Neću vas podsjećati da je pravo na čistu pitku vodu osnovno ljudsko pravo, ali znam da smo mi njima važni samo kao `glasačko meso` i to je to. Nikome nije bitno jesmo li žedni ili gladni, jer vodu trebamo i za kuhanje, tuširanje, kupanje. Mnogo je djece… U ta četiri naselja živi oko 2000 ljudi. Pa nema se što pričati. Stvar je očita.”, rekao je.

Stanje na terenu – isto

Njegove riječi potvrđuje i “stanje na terenu”. Kako je Danas objavio u srpnju, na sjednici SO Palilula, općine na čijem se teritoriju nalaze ta četiri naselja, nije dozvoljeno da se na dnevni red uvrsti točka o arsenu u vodi za piće, kako su pojedini zastupnici tražili.

Kako je bilo onda, tako je i sada, jer planirana sjednica u rujnu, na kojoj bi se govorilo o “vodi s arsenom” – još nije održana.

Jelena Šikuljak, članica ispred Ekološkog ustanka u GO Palilula, na pitanje je li se nešto promjenilo od srpnja do danas kaže:

“Do sada ta sjednica nije održana, iako je nakon konstituirajuće u srpnju rečeno da se sljedeća očekuje u rujnu.”

Voda je dobra, ali i dalje nije puštena

U srpnju smo pokušali na dnevni red staviti točku o trenutnoj situaciji oko voda i predložiti formiranje radne skupine za rješavanje ovih problema u naseljima Besni Fok, Vrbovski, Preliv i Široka greda, ali to nije odobreno na vrijeme”, kaže ona.

Dodaje da građani iz tih naselja na društvenim mrežama dijele aktualne podatke te da je istina da još uvijek nema pitke vode, kao i da ista cisterna koja kruži naseljima od početak je aktualan, ali i da su izbušene dvije nove bušotine.

“Prva mjerenja pokazala su visoku koncentraciju arsena, osam do 12 puta veću od dopuštene granice. Zatim su postavljeni neki pročistači. Analize su ponovno rađene, a zadnje su bile dobre. I nakon ovakvih rezultata voda se još uvijek ne pušta građanima“, kaže Jelena Šikuljak.

Obavijest AIK – Vaša voda je tehnička

Agroindustrijska korporacija Beograd (AIK) zadužena za vodosnabdijevanje pitkom vodom četiriju naselja, obavijestila je građane na svojim stranicama da će im naplaćivati vodu kao tehničku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!