U Donjoj Jablanici spasilački timovi nastavili potragu za nestalima

Regija 07. lis 202410:34 0 komentara
Situacija u Donjoj Jablanici i dalje je teška. Veliki broj kuća oštećen je tijekom poplava i klizišta. Voda se jutros počela povlačiti pa su kuće "isplivale" na površinu. Teška mehanizacija je na terenu i radi na uklanjaju ruševina kako bi došli do nestalih.
F.Z./N1 BiH

Spasilački timovi u ponedjeljak su nastavili potragu za žrtvama bujičnih poplava u mjestu Donja Jablanica na sjeveru Hercegovine a za sada se traga za tijelima još najmanje pet osoba čiji je nestanak prijavljen.

Tijela 15 poginulih pronađena su do nedjelje navečer u tom mjestu koje je najteže pogođeno poplavama što su se uslijed kišnih padalina sručile na brojna naselja u BiH u noći između četvrtka i petka. 

Tijela poginulih koja su do sada pronađena neće biti pokopana sve dok se ne završi potraga za nestalima a lokalne su vlasti u Jablanici odlučile kako će tada biti obavljen kolektivni sprovod.

Do sada su potvrđena dva smrtna slučaja uslijed poplava u mjestu Buturović Polje u općini Konjic, te tri u Fojnici u središnjoj Bosni.

Spasioci u Donjoj Jablanici su se morali probijati kroz ruševine koje su često bili pod vodom a identična situacija dočekala ih je i u ponedjeljak jer je kiša uz manje prekide nastavila padati cijelog proteklog vikenda

Uz domaće timove na terenu su od subote angažirani timovi iz Hrvatske i Slovenije čiji je dolazak koordinira Europski centar za hitne slučajeve (ERCC) pri Glavnoj upravi za civilnu zaštitu i humanitarnu pomoć (DG ECHO) Europske komisije.

Najmanje devet zemalja članica EUCPM-a, odnosno Albanija, Hrvatska, Srbija, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Poljska, Slovačka i Turska ponudile su pomoć ili šalju humanitarnu pomoć. Predstavnik ERCC sada iz Sarajeva za potrebe koordinacije timova EUCPM-a na terenu kontaktira s relevantnim vlastima u BiH.

Sa aktivacijom EUCPM-a, ERCC igra ključnu ulogu u koordinaciji odgovora na katastrofu, osiguravajući doprinos u iznosu od najmanje 75 posto transportnih i operativnih troškova angažmana, bez obzira na to da li je zemlja članica EU ili ne. Stoga, EUCPM predstavlja jedinstven mehanizam solidarnosti koji okuplja države članice EU kao i deset država koje u njemu sudjeluju.

Bosna i Hercegovina je postala punopravna članica EUCPM-a u rujnu 2022. godine a ovo je prvi put da je Bosna i Hercegovina zatražila pomoć putem EUCPM-a.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!