U Jadranskom moru pojavile se kockaste meduze. Njihov ubod može biti vrlo bolan

Regija 12. ruj 202316:29 2 komentara
Sabena Jane Blackbird / Alamy / Alamy / Profimedia

U krajnjem sjeveroistočnom dijelu Jadranskog mora, u moru kod Trsta uočene su skupine kockastih meduza. U Jadranu su vrlo rijetke, a ubod im je vrlo bolan. Na području u blizini dvorca Miramar kod Trsta ljudima se stoga savjetuje da se noću ne kupaju jer ove meduze uglavnom privlači svjetlost,javlja talijanska radiotelevizija Rai.

U Tršćanskom zaljevu posljednjih su dana uočene skupine meduza koje su u Jadranu relativno rijetke, a njihov ubod zna biti vrlo bolan, prenose talijanski mediji.

I dok su nedavno na tom području primijećeni pojedinačni primjerci, ovoga puta riječ je i o skupinama mladunčadi meduza – kod Križa je navodno uz obalu uočena skupina od njih 20-ak.

Do sada nisu uočene u slovenskom moru

Kako je objasnila Tinkara Tinta iz Morske biološke postaje Piran, koja djeluje u sklopu Nacionalnog instituta za biologiju, dosad nisu primijećene u slovenskom moru, no ne isključuje mogućnost da se pojave.

Ipak, ističe da ih za sada nema u velikim količinama i uglavnom su u lagunama. Što se tiče činjenice da se radi o grupama, Tinta kaže da bi to moglo biti zbog životnog ciklusa ovih meduza.

Dodaje da su kockaste meduze prvi put uočene na tom području 90-ih godina prošlog stoljeća, a zatim povremeno još nekoliko puta. Prema njezinim riječima, u našem okruženju one se ne pojavljuju masovno kao neke druge meduze.

Kockaste meduze klasa su morskih žaoka koja uključuje nekoliko desetaka danas poznatih vrsta koje žive u toplim polutropskim i tropskim morima.

Ardea / Profimedia

Opekline nakon uboda mogu trajati mjesecima

Kako prenosi internetski portal Quotidiano, meduze latinskog naziva Carybdea marsupialis u Tršćanskom zaljevu potječu iz Atlantika, ali su sve češće u Sredozemlju. Ova vrsta meduze ima klobuk kockastog oblika sa stranicom od oko četiri centimetra i četiri žalca koji mogu biti i do deset puta duži od tijela.

Tinta navodi da je riječ o predatoru koji se zbog svog specifičnog oblika okomito kreće oko šest metara u minuti. Manje su opasne od često smrtonosnih tropskih vrsta, kao što je morska osa pronađena u Australiji, a njihov je otrov osjetljiv na toplinu. Ubod ovih meduza uzrokuje manje opekline koje mogu trajati mjesecima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare