Širenje dječje paralize, virusnog oboljenja koje može ostaviti teške posljedice po zdravlje djece ali i odraslih osoba, postalo je prijetnjom Bosni i Hercegovini zbog niske stope procijepljenosti u toj zemlji koja sve više pogoduje i širenju drugih zaraznih bolesti, prenose u petak lokalni mediji.
Europski Regionalni odbor za certifikaciju eliminacije poliomijelitisa (RCC) pozvao je vlasti u BiH da poduzmu hitne mjere kako bi se priječilo širenje ove bolesti nakon procjene da najmanje 64 posto njezina stanovništva živi na područjima u kojima je stopa procijepljenosti djece ispod 80 posto.
Poliovirus je gotovo iskorijenjen u mnogim dijelovima svijeta, ali u posljednje vrijeme predstavlja prijetnju, posebice u zemljama s niskom stopom imunizacije. Zbog opasnosti od širenja ove bolesti čak su i Izrael i Hamas pristali na privremeni prekid vatre u Gazi kako bi medicinski timovi tamo obavili cijepljene djece no BiH se sada suočava s posljedicama kampanja protiv cijepljenja koje su se u proteklim godinama širile društvenim mrežama kao i slabe informiranosti njezina stanovništva.
Zbog toga su se ranije među djecom vrtićkog i školskog uzrasta počele širiti male boginje a sada se pojavila opasnost i od epidemije dječje paralize koja u teškim slučajevima može ostaviti trajne posljedice odnosno prouzročiti doživotnu paralizu.
Vijeće ministara BiH tek je usvojilo izvješće o stanju i aktivnostima u borbi protiv poliomijelitisa za 2023. godinu a u tom dokumentu stoji kako je pokrivenost cijepljenjem protiv poliomijelitisa ispod optimalne razine što je dovelo do toga da se zemlja smatra visokorizičnom.
“S obzirom na visoki rizik, Europski regionalni odbor (RCC) pozvao je Bosnu i Hercegovinu da poduzme žurne mjere kako bi se osigurala bolja kontrola i prevencija”, stoji u dokumentu.
Zahvaljujući cijepljenju broj slučajeva dječje paralize u svijetu smanjio se za više od 99 posto od 1988. a Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je Europu 2007. proglasila slobodnom od dječje paralize. Ona ipak nije iskorijenjena u cijelom svijetu jer je ima u dijelovima istočne Azije, Afrike i istočnog Mediterana a s obzirom na pojačane migracijske tokove pojavio se rizik od njezina ponovnog širenja i na europskom kontinentu.
U Hrvatskoj je cijepljenje protiv dječje paralize obvezno još od 1961. godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!