Od Zlatka Kranjčara na svojim se stranicama dugim i detaljnim tekstom oprostio SK Rapid Wien, za kojega je Kranjčar igrao od 1983. do 1990. Od Kranjčara se oprašta i niz istaknutih ljudi iz sporta te mediji u nekoliko zemalja.
Smrt legendarnog nogometaša zagrebačkog Dinama i bivšeg izbornika hrvatske reprezentacije Zlatka Kranjčara (65) izazvala je pozornost brojnih medija, posebno u Austriji gdje je igrao skoro deset godina, te u Crnoj Gori gdje je Kranjčar radio 18 mjeseci.
132 gola za zeleno-bijele
Vodeći austrijski mediji prenijeli su vijest o smrti bivše zvijezde bečkog Rapida, te bivšeg hrvatskog izbornika.
Rapid iz Beča na svojim je stranicama napisao da je “u ponedjeljak prijepodne stigla šokantna i vijest duboke tuge”:
“Kranjčar je u klub došao u siječnju 1984. iz svog matičnog kluba Dinamo Zagreb i bio je važan dio uspješne generacije zeleno-bijelih iz 80-ih. Dva nacionalna prvenstva (1987., 1988.), tri nacionalna kupa (1984., 1985., 1987.) i jedno finale Kupa osvajača kupova (1985.) upečatljivi su kao i njegovih 132 gola koja je postigao u 269 utakmica za zeleno-bijele. Cico, rođen 15. studenog 1956., time je do danas ostao strani igrač s najviše postignutih golova u povijesti SK Rapida.”
Klub je najavio da će, u znak tuge zbog smrti Zlatka Kranjčara i njemu u čast, igrači Rapida u derbiju u Beču u nedjelju u 17 sati na tern istrčati s crnom trakom oko ruke.
Igrao je i za St. Pölten gdje je ostao godinu dana i potom preselio u SV Wienerfeld s kojim je osvojio amaterski Kup Austrije, uveo ga u treću ligu i u kojemu je završio svoju igračku karijeru.
“Tužna vijest iz Hrvatske, Rapidova legenda Zlatko ‘Zizo’ Kranjčar umro je nakon kratke, teške bolesti u 64. godini,” piše Kleine Zeitung.
Predsjednik Rapida Martin Bruckner bio je šokiran ranom smrću bivšeg igrača bečkog kluba:
“Kranjčar je bio jedan od najboljih stranaca u povijesti našeg kluba i zahvalan sam što sam ga mogao vidjeti uživo u bezbroj utakmica 1980-ih.”
Kurier je naveo da je Kranjčar bio legenda Rapida, “dugo je živio u Beču, supruga Elvira vodila je butik za djecu u centru grada, a sin Niko naučio je igrati nogomet u Hutteldorfu.”
Legenda bečke Austrije Herbert Prohaska prisjetio se njihovih derbija.
“U derbiju smo se samo svađali i grdili. Kad smo se nakon toga opet sreli, smijali smo se onome što smo si rekli,” rekao je Prohaska.
Veliku pažnju odlasku hrvatske nogometne legende pridali su i mediji u Crnoj Gori.
“Možda zvuči pretenciozno, znajući sve naše podjele i usude, ali, ako je neko ikada ujedinio Crnu Goru u sportskom, i ne samo sportskom smislu, onda je to bio Zlatko Cico Kranjčar,” navode crnogorske Vijesti u tekstu “Cico, hvala ti za 39 nezaboravnih dana.”
“Stvarao čuda, sanjao čudo”
“Za nešto više od 18 mjeseci, koliko je živio i radio u našoj zemlji, šarmantni hrvatski trener ostavio je takav trag da se i skoro deset godina kasnije o njemu priča i piše kao o čovjeku koji je, sa ekipom koju je vodio, stvarao čuda i sanjao čudo.”
Kranjčar je crnogorsku reprezentaciju vodio od 2010. do 2011. godine. U 13 utakmica pod njegovim vodstvom “Sokoli” su upisali šest pobjeda, četiri poraza i tri remija i zauzimali 16. mjesto na FIFA rang listi, što je najbolja pozicija crnogorske reprezentacije od samostalnosti.
“Došao je u Podgoricu u veljači 2010. godine, kao ‘najbolje čuvana tajna’ Dejana Savićevića, počeo priču s tri uzastopna poraza u prijateljskim utakmicama, ali vjerujući u ono što radi i u one s kojima radi. Te kvalifikacije za EURO, ta prva četiri susreta, tih 39 nezaboravnih dana, bili su najljepša crnogorska nogometna (sportska) priča. Pobjede nad Walesom, pa nad Bugarskom i Švicarskom sa po 1-0, u nezaboravnoj atmosferi, i nezaboravne majstorije Mirka Vučinića, zaokružene remijem bez golova u hramu nogometa na Wembleyju protiv Engleske, sa Cicinim taktičkim pečatom i duhom, dovele su Crnu Goru u poziciju da sanja i vjeruje da je sve moguće. I danas, a i zauvijek, ostat će pitanje – bi li, da je Cico ostao, odveo Crnu Goru na Europsko prvenstvo 2012. godine,” pišu Vijesti.
Kranjčara je u rujnu 2011. naslijedio tadašnji asistent Branko Brnović, sa kojim je Crna Gora stigla do baraža, gdje je u dvije utakmice bila slabija od Češke.
“Ne znam što da kažem, baš sam potresen. Bili smo zajedno prije mjesec, mjesec i po, sve je bilo u redu, a sada ovakva vijest”, rekao je bivši crnogorski reprezentativac Radomir Đalović za “Vijesti”.
Njih dvojica su surađivali dugo.
“Bili smo zajedno u Zagrebu, kad sam došao sa 20 godina, dočekao me je kao trener. Kasnije u reprezentaciji, pa u Iranu. Bili smo prijatelji, on je poseban čovjek u mom životu. Njegova smrt je ogroman gubitak, bio je neponovljiv u svakom smislu, ljudskom i trenerskom. Bio je legenda”, kazao je Đalović.
“Posljednji pozdrav dragom drugu i prijatelju”, napisao je crnogorski nogometaš Mirko Vučinić na društvenim mrežama.
Beogradska Politika piše da je umro “bivši vrhunski centarfor Dinama”.
Kurir navodi da će “osim po bravurama na terenu i uspjesima na trenerskoj klupi Kranjčar biti upamćen i po nesvakidašnjem potezu kada je u iranskom prvenstvu naredio svom igraču koji je trebao izvesti kazneni udarac da ga promaši, jer je sudac svirao nepostojeći prekršaj.”
Beogradske Večernje novosti navode da je “Preminuo Cico Kranjčar, omiljeni sin Dinama.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!