Britanija uvjetuje ostanak u EU: Iznijeli četiri zahtjeva

Svijet 03. velj 201618:42 > 18:51
N1

Istovremena rasprava u britanskom i Europskom parlamentu o sporazumu o reformi Europske unije oko čega su pregovarali britanski premijer i predsjednik Europske komisije. Hoće li obje strane popustiti ili će Velika Britanija krenuti putem izlaska iz unije bit će jasnije za tri tjedna kad će o tom pitanju pregovarati čelnici svih država članica.

Jedna od najmoćnijih članica Europske unije, Ujedinjeno Kraljevstvo, više ne želi biti član iste zajednice ukoliko se ne ispune njihovi zahtjevi. A to su: ograničavanje socijalnih naknada radnicima iz drugih članica EU, jačanje konkurentnosti gospodarstava, poboljšanje položaja zemalja članica koje ne koriste euro u odnosu na zemlje eurozone i jačanje suverenosti nacionalnih država. ‘Mi smo ponosna i neovisna nacija s istim takvim institucijama, koje nam služe već stoljećima. Zato želimo da naš nacionalni parlament ima veće ovlasti u donošenju europskih zakona’, kazao je britanski premijer David Cameron.

Britanski premijer odlučno je branio reforme. Kako bi se spriječio britanski izlazak iz Unije, Europsko će Vijeće 18. i 19. veljače raspravljat će o sporazumu. ‘Smatram da Velika Britanija treba ostati dio europske zajednice. Rješenje koje smo nudili zadovoljavajuće je za njih ali i za ostalih 27 članica unije. Europski parlament ima ključnu ulogu u cijelom ovom procesu’, kazao je Jean Claude Juncker.

‘Sve vlade sada će proučiti prijedloge, a onda se nadam da će se postići dogovor u Europskom vijeću. Daljnje rasprave zahtijevaju dogovor i oko složenijih tema, ali siguran sam da će se pronaći rješenje samo ako postoji dovoljno političke volje’. kazao je Bert Koenders.

Britanski premijer pristaje na ostanak u Uniji, ali, kaže, treba bolju pogodbu. ‘Na samom početku ovog procesa krenuli smo s četiri područja u kojima želimo vidjeti promjene i ovaj dokument nosi te promjene. Naravno na tim točkama moramo još razraditi. Težak je posao pred nama, ali do sada smo napravili veliki napredak’, kazao je Cameron.

Ukoliko ne prihvate predložene promjene, za nekoliko mjeseci možemo očekivati referendum. ‘To je veoma ambiciozan paket reformi. Mnogi i dalje govore da Britanija nikada neće dobiti priliku za promjenu, što zaprvo pokazuje da je to moguće’, kazala je Lucy Thomas. Posljednji put kada su britanski građani mogli izraziti mišljenje ostaju li ili ne u Europskoj uniji 67 posto glasača bilo je za. Iduća prilika za održavanje referenduma trebala bi biti do 2017 godine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.