Velika Britanija mogla bi zadati težak udarac krhkom globalnom gospodarstvu ako izglasa izlazak iz Europske unije, objavio je u utorak MMF u dosad najoštrijem upozorenju o rizicima povezanima s tzv. brexitom.
MMF je britanski referendum 23. lipnja svrstao u ključne rizike, zajedno s nestabilnošću u Kini i drugim brzorastućim gospodarstvima, varirajućim cijenama dionica i nedostatkom potencijala za dugoročan rast u razvijenim državama.
“Planirani referendum u lipnju… već je stvorio nesigurnost među investitorima”, rekao je glavni ekonomist MMF-a Maurice Obstfeld na predstavljanju polugodišnjeg izvješća o stanju svjetskog gospodarstva.
“Brexit bi mogao nanijeti tešku regionalnu i globalnu štetu narušavanjem ustanovljenih trgovačkih odnosa”, dodao je.
Mlađi birači mogli bi biti jezičac na vagi koji će na referendumu presuditi o članstvu Velike Britanije u Europskoj uniji (EU), po anketi objavljenoj početkom travnja koja daje veće izglede pristašama izlaska zemlje iz EU-a (“brexit”).
Po toj anketi koju je putem interneta Opinium proveo za The Observer, 43 posto ispitanika je za izlazak zemlje iz bloka, a 39 posto je za ostanak u EU-u. Od 1966 odraslih ispitanika, 18 posto je još neodlučno, a jedan posto se nije htjelo očitovati.
Ankete javnog mišljenja o referendumu 23. lipnja daju veoma različite rezultate. U telefonskim anketama uglavnom se predviđa pobjeda protivnika izlaska zemlje iz EU-a, a u internetskima vode njegovi pristaše.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.