Prvi svjetski humanitarni summit – hoće li se naći rješenja?

Svijet 23. svi 201617:57 > 17:57
N1

UN je sazvao prvi svjetski humanitarni summit u povijesti. U Turskoj su se okupili predstavnici 180 od ukupno 193 zemalja članica UN-a te 70 predsjednika država i vlada, ali i biznismeni i civilno društvo. Jer svijet tresu žestoke humanitarne krize, a odgovora nema.

Čak 60 je milijuna ljudi je raseljeno, a 130 milijuna treba pomoć. U isto vrijeme humanitarni sustav je podbacio, ženevska konvencija grubo se krši – bombandiraju se civilni ciljevi, bolnice i škole.

Izbjeglički je val prema Europi zaustavila Turska – nakon što je od Unije dobila brojne ustupke. Sporazum je klimav, a Turska podsjeća da su dosad potrošili 10 milijardi dolara na 3 milijuna izbjeglica koliko ih je u toj zemlji.

Na podjeli odgovornosti, odnosno prelasku s riječi na djela uvijek sve stane. Sirija, Jemen, Južni Sudan, Irak… Brojne zemlje potresaju teške humanitarne krize. Za pomoć je potrebno 20 milijardi dolara, kažu u UN-u, dosad je skupljeno samo pet. Njemačka kancelarka istaknula je kako se obveze često preuzimaju, a novac na kraju ne stiže do onih kojima je potreban.

Na sukobe, siromaštvo, bolest i patnju podsjetila je političke lidere, biznismene i civilno društvo koje se okupilo na prvom svjetskom humanitarnom summitu. Među njima je i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović.

Summit je još jedan pokušaj da se postignu dogovori i konkretne akcije te smisle načini financiranja sve većih humanitarnih potreba poput primjerice poreza na utakmice ili koncerte.

Ipak, sumnju u uspješnost još i prije početka summita pobudila je činjenica da je primjerice od lidera najrazvijenijih zemalja članica G7, u Tursku stigla samo Angela Merkel.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.