Državni tajnik srbijanskog ministarstva rada i socijalne skrbi Nenad Ivanišević izjavio je u četvrtak da trenutačno na graničnim prijelazima Srbije s Mađarskom i u prihvatnom centru u Subotici ima oko 1.500 migranata i upozorio da je veliki problem što se ne znaju kriteriji Mađarske za tretman migranata i azilanata.
Na prijelazu Horgoš ima oko 800 migranata, na Kelebiji ih je oko 250, a u prihvatnom centru u Subotici oko 450 ljudi, naglasio je Ivanišević.
On je velikim problemom nazvao činjenicu da se i dalje ne znaju kriteriji po kojim Mađarska nekom odobrava azil, ali se nada da će uskoro postići dogovor s mađarskim kolegama.
Državni povjerenik za izbjeglice i migracije Vladimir Cucić kaže da u Srbiji ima oko 2.800 migranata, ali ocjenjuje da nije na pomolu nova izbjeglička kriza.
“Prije dvadesetak dana postojala je ozbiljna mogućnost da kriza eskalira, ali to se nije dogodilo. Svi raspoloživi resursi bit će upotrijebljeni na bugarskoj i makedonskoj granici, prije svega zbog tih ljudi. Kada je netko iz Šri Lanke, Pakistana ili Irana njegove šanse da dobije azil u bilo kojoj zemlji zapadne Europe su ravne nuli. Ne treba ljudima davati lažnu nadu. Nije naše da ih razuvjeravamo, ali je naše da činimo sve u interesu naše zemlje”, rekao je Cucić za RTS.
Komentarajući broj migranata na prijelazima Kelebija i Horgoš, Cucić je potvrdio da se vode pregovori s predstavnicima Mađarske da se migranti sklone sa granične zone i da njihov prijem u Mađarsku pričekaju u nekom od prihvatnih centara u Srbiji.
Njegova je prognoza da će ubuduće u Srbiji biti 20.000 do 30.000 prolazaka migranata godišnje, što je, u usporedbi sa situacijom od prije tri godine i 50 do 60 azilanata godišnje, veliki problem.
“To stalno iscrpljuje svaki mogući resurs”, naglasio je srbijanski državni povjerenik za izbjeglice i migracije Vladimir Cucić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.