Trump napao Siriju, Putin ga optužio za agresiju

Svijet 07. tra 201713:08 > 13:10
defense.gov

Američki predsjednik Donald Trump naredio je u četvrtak zračne napade na sirijsku zračnu bazu blizu Homsa kako bi odgovorio Bašaru al-Asadu na kemijski napad na pobunjenička područja prije tri dana, ali je ruski predsjednik Vladimir Putin to nazvao agresijom na suverenu zemlju.

“Višegodišnji pokušaji promjene Asadovog ponašanja bili su neuspješni, i to dramatično neuspješni”, rekao je Trump iz svojeg floridskog resorta Mar-a-Lago gdje se sastao s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.

“Večeras pozivam sve civilizirane  zemlje da nam se pridruže u traženju načina da okončamo krvoproliće u Siriji i stanemo na kraj terorizmu svih vrsta”, rekao je Trump. 

Naglasio je da je zapovijed o napadu na Siriju donio u “vitalnom nacionalnom sigurnosnom interesu SAD-a”.

U oštroj eskalaciji američke vojne uloge u Siriji dva američka ratna broda ispalila su desetke krstarećih raketa iz istočnog Sredozemlja na zračne baze snaga Bašara al Asada kao odgovor na napade bojnim otrovom na pobunjenička područja u utorak.

Suočavajući se s najvećom vanjskopolitičkom krizom od preuzimanja dužnosti u siječnju, Trump je poduzeo najjaču izravnu američku vojnu akciju u šestgodišnjem građanskom ratu u Siriji povisujući rizik od sukoba s Rusijom i Iranom, dvama najvećim Asadovim saveznicima. Njegov prethodnik Barack Obama nijednom nije izravno napao Asadovu vojsku. 

Pedeset devet raketa Tomahawk ispaljeno je s američkih razarača USS Porter i USS Ross oko dva sata ujutro, a pogodile su više ciljeva u zračnoj bazi Šajrat za koju Pentagon kaže da je korištena za skladištenje kemijskog oružja. 

Trump je napade naredio samo dan nakon što je optužio Asada za kemijske napade u kojima je ubijeno najmanje 70 ljudi, od kojih su mnoge žrtve bile djeca u sirijskom gradu Kan Šejkunu.

Američki dužnosnici su rekli da su obavijestili Ruse o napadima te da nije bilo zračnih udara na područjima gdje su prisutne ruske snage. Naglasili su, međutim, da administracija za udar nije tražila dopuštenje Moskve.

I glasnogovornica NATO potvrdila je da je savez bio unaprijed informiran o napadu. 

Putin optužuje za agresiju, saveznici podržavaju Trumpa

Ruski predsjednik Vladimir Putin drži da je SAD napadom krstarećim projektilima na sirijsku zračnu bazu izveo “agresiju na suverenu državu”, prekršio međunarodne zakone i ozbiljno naštetio američko-ruskim odnosima, prenose izjavu Kremlja ruske novinske agencije u petak.  

Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov rekao je da ruski vođa, pouzdan saveznik sirijskog predsjednika Bašara al Asada, američku akciju smatra “agresijom na suverenu državu” i izgovor za ciničan pokušaj odvraćanja pažnje od civilnih žrtava u Iraku.

Peskov je rekao da Rusija ne vjeruje u to da Sirija posjeduje kemijsko oružje te da će američki potez biti ozbiljna prepreka međunarodnim naporima za borbu protiv terorizma, tvrdnja koju je Putin u više navrata ponavljao. 

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je u petak da se nada da američki zračni udar na Siriju neće nanijeti nepopravljivu štetu američko-ruskim odnosima. “To je čin agresije, temeljen na aposlutno izmišljenom izgovoru. Podsjeća me na 2003. godinu kada su SAD i Britanija napali Irak”, rekao je. 

Europska komisija priopćila je da je su Sjedinjene Države infomirale EU da se radilo o ograničenom napadu kao metodi odvraćanja od budućih kemijskih napada. Predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker kazao je da EU razumije takav motiv.

“Sirijski režim snosi punu odgovornost za ovakav razvoj događaja”, rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg. “Korištenje kemijskog oružja je neprihvatljivo i ne može proći bez odgovora”.

Kina je sve strane u Siriji pozvala da pronađu političko rješenje krize. “Nadamo se da će sve strane ostati mirne, biti suzdržane i izbjegavati bilo kakve poteze koji bi mogli dovesti do podizanja tenzija”, priopćilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova u reakciji na američko raketiranje koje se zbilo u vrijeme posjeta kineskog predsjednika Sjedinjenim Državama.

Velika Britanija potpuno podupire američki napad na sirijsku zračnu bazu odakle je pokrenut kemijski napad, rekao je glasnogovornik britanske vlade u petak.

“Britanska vlada potpuno podupire američku akciju za koju vjeruje da je primjeren odgovor na barbarski napad kemijskim oružjem koji je izveo sirijski režim i da mu je svrha spriječiti daljnje napade”, rekao je glasnogovornik.

SAD je obavijestio Francusku prije napada krstarećim projektilima na sirijske vojne položaje, rekao je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault.

“Američki državni tajnik Rex Tillerson rekao mi je to tijekom noći”, kazao je Ayrault za Reuters i radijsku postaju u mauritanijskom glavnome gradu Nouakchottu gdje je u diplomatskom posjetu.

“Upotreba kemijskog oružja je užasna i treba biti kažnjena jer je ratni zločin”, rekao je te dodao da Rusija i Iran moraju shvatiti da je besmisleno podupirati Asada te da se Francuska ne želi konfrontirati s tim dvjema državama. 

Turska pozitivno gleda na američki napad i smatra da međunarodna zajednica mora pojačati odgovor na “barbarsku” sirijsku vladu, rekao je zamjenik turskog premijera Numan Kurtulmus.

Dodao je da vladu predsjednika Bašara al-Asada treba kazniti na međunarodnoj sceni i ubrzati mirovni proces u Siriji.

I Italija je podržala napad, rekavši da je to bio prikladan odgovor na korištenje kemijskog oružja i metoda odvraćanja da se to ne čini ponovo. “Italija razumije razloge američke vojne akcije”, rekao je talijanski šef diplomacije Angelino Alfano. 

“Riječju i djelom predsjednik Trump je poslao snažnu i jasnu poruku da korištenje kemijskog oružja neće biti tolerirano”, kazao je izraelski premijer Benjamin Netanyahu.

“Presjednik Asad je jedini odgovoran za ovo”, priopćila je njemačka vlada. “Njegovi opetovani zločini protiv vlastitog naroda zavrijedili su kaznu”, dodaje se. 

Iran, koji Asada podržava, osudio je američki napad priopćivši da se radi o “opasnom, destruktivnom kršenju međunarodnih zakona”.

Rusi se izruguju napadu

Rusko ministarstvo obrane objavilo je da je u američkim udarima na sirijsku zračnu bazu uništeno šest sirijskih zrakoplova, ali je glavna pista ostala relativno neoštećena. 

Ministarstvo je i pomalo podrugljivo priopćilo da je vojna učinkovitost bila “iznimno niska”, odnosno da su samo 23 američka projektila pogodila cilj i da ne znaju kamo je palo ostalih 36. 

Rusi su također najavili da će sirijska protuzračna obrana biti pojačana. 

Devet je osoba poginulo u američkom raketnom napadu na sirijsku zračnu bazu, objavila je sirijska novinska agencija.

Sirijski ministar informiranja i ocijenio da je tom akcijom SAD postao “partner” Islamske države i ostalih terorističkih skupina.

Ramez Turžman je u razgovoru za sirijsku televiziju rekao da je američki napad “ograničen” i da ne očekuje bilo kakvu vojnu eskalaciju, dok pobunjenici pozivaju međunarodnu zajednicu na nove akcije protiv sirijske vojske.

Sirijski ministar je opisao napad kao akt “čiste agresije”, dodavši da je SAD postao “partner” Islamske države, Fronte al-Nusre i ostalih “terorističkih organizacija”.