Godinu i pol dana nakon početka sudskog postupka s više od 100 optuženika, među kojima je i visoki vojni časnik, kazneni sud u Bangkoku počeo je u srijedu čitati presudu u slučaju krijumčarenja ljudi.
Razmjeri krijumčarenja na koje već godinama upozoravaju nevladine organizacije, postali su međunarodnoj javnosti jasni u svibnju 2015. kada su u kampovima za tranzit migranata usred tajlandske džungle otkrivene masovne grobnice. U represiji koja je uslijedila razbijene su mreže a krijumčari su na moru ostavili tisuće migranata iz Mijanmara i Bangladeša.
U središtu tih golemih, višestruko isprepletenih mreža su vojni časnici, policajci, političari. Sto tri optuženika će odgovarati za krijumčarenje ljudi, ucjenu i ubojstvo, za što im prijeti i smrtna kazna. Među optuženicima je i general Manas Kongpan kojeg se sumnjiči da je imao važnu ulogu u krijumčarenju. Rekao je da se ne osjeća krivim.
Migranti su htjeli doći u Tajland i odande se kopnom ilegalno uputiti u Maleziju. Bili su to uglavnom Bangladešani koji su bježali od siromaštva i pripadnici naroda Rohingya, muslimanske zajednice koja je u Mijanmaru progonjena i marginalizirana.
Hunta na vlasti u Tajlandu htjela je da to veliko suđenje bude primjer drugima, ali su aktivisti za ljudska prava kritizirali pokušaje zastrašivanja svjedoka i ograničen pristup novinara sudnici. Usto se mnogi pribojavaju da je bilo propusta u policijskoj istrazi. Visoki dužnosnik tajlandske policije zadužen za istragu naglo je otišao iz zemlje, rekavši da se boji za život i zatražio je politički azil u Australiji.
Tajland, koji je bio tranzitna točka za krijumčare ljudi, dugo je bio optuživan da zatvara oči na tu iznimno unosnu trgovinu ljudima, pa i da sudjeluje u toj trgovini.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.