Muslimanski klerici na Bliskom istoku koji su osudili prošlotjedni napad na francuski satirički tjednik Charlie Hebdo, kritizirali su u srijedu tjednik zbog objavljivanja novih karikatura koje u prvom izdanju nakon napada prikazuju proroka Muhameda.
Na naslovnici “izdanja preživjelih”, čija je višemilijunska naklada u Francuskoj rasprodana, časopis je objavio karikaturu uplakanog Muhameda koji drži poruku “Ja sam Charlie”, a iznad njega je napisano “Sve je oprošteno”.
Dok su čelnici prevladavajućih muslimanskih skupina u cijelome svijetu žestoko osudili napad na časopis, mnogi od njih smatraju da novo objavljivanje karikatura proroka Muhameda predstavlja nepotrebnu provokaciju i znak nepoštivanja koji bi mogao izazvati novi napad.
Takve karikature “podgrijavaju kod ljudi osjećaj mržnje i gnjeva”, a njihovo objavljivanje “pokazuje prijezir” prema osjećajima muslimana, priopćio je veliki muftija jeruzalemski i palestinski Mohamed Husein.
Novi satirični prikazi Muhameda “predstavljaju objavu rata svim muslimanima”
Neovisni alžirski dnevni list na arapskom jeziku Ehoruk odgovorio je na objavu karikatura naslovnicom koja prikazuje muškarca s parolom “Ja sam Charlie” uz tenk koji ruši natpise “Palestina”, “Mali”, “Gaza”, “Irak” i “Sirija”. Iznad toga napisano je “Svi smo mi Muhamed”.
Turski oporbeni sekularni list objavio je izvatke iz izdanja Charlie Hebdoa, ali bez naslovnice s prikazom Muhameda. Policija je nakon tog opkolila zgradu uredništva u strahu od napada.
Vodeći iranski konzervativni klerik veliki ajatolah Naser Makarem-Širazi izjavio je da objavljivanje novih satiričnih prikaza Muhameda “predstavlja objavu rata svim muslimanima”.
Egipatsko sveučilište Al Azhar, vrhovni vjerski autoritet sunitskog islama koji je poručio da je napad u Parizu zločin, pozvalo je u srijedu sve muslimane da ne obraćaju pozornost na karikature, nazvavši ih “neozbiljnošću punom mržnje”.
Na ulicama gradova na Bliskom istoku mnogi smatraju da je vrijeme da se prestanu obazirati na karikature. “Karikature nemaju smisla, ne bi nas se trebale ticati. Mi muslimani veći smo i jači od neke karikature. Ne trebamo se osvrtati, a ako reagiramo to treba biti reakcija rječju na riječ i karikaturom na karikaturu”, izjavio je Samir Mahmud, umirovljeni inženjer u Kairu.
Emad Avad, kairski kršćanin, kaže kako razumije bijes svojih muslimanskih susjeda ali se nada da neće više biti nemira. “Potpuno se protivim da netko objavljuje prikaze proroka, ali oni su odlučili to ponovno učiniti kako bi pokazali da se njihova sloboda nije promijenila”, rekao je. “Učinili su svoje i stvarno se nadam da je to posljednji put. Ne vjerujem da će ovo izazvati novo nasilje, ali propustili su priliku da tu stvar ostave prošlosti i da se posvete budućnosti”, pojasnio je.
“To je naša naslovnica … a ne neka koju bi teroristi htjeli da nacrtamo”
Oni koji su stali u obranu časopisa tvrde pak da naslovnica predstavlja ravnotežu između odlučnosti o nastavku satirične misije i slobode govora na jednoj i prikladnog tona žalovanja i poruke mira.
“To je naša naslovnica … a ne neka koju bi teroristi htjeli da nacrtamo”, rekao je. “Uopće se ne brinem … uzdam se u ljudsku inteligenciju, inteligenciju humora”, rekao je Luzier.
“Nastavlja se Charlijeva provokacija”
Cumhuriyet, turski oporbeni list koji se nalazi na čvrstoj sekularnoj poziciji, objavio je dijelove sadržaja Charlie Hebdoa. Cumhuriyet je svojih pet stranica posvetio francuskom satiričnom tjedniku i njegovim člancima i karikaturama. U jednom od stupaca otisnuo je i malu crno-bijelu naslovnicu Charlie Hebdoa, ali nakon “brojnih savjetovanja” nije objavio preslik naslovnice u posebnom izdanju, objasnio je na Twitteru glavni urednik Utku Cakirozer.
Policija je iz sigurnosnih razloga blokirala ulicu u Istanbulu u kojoj se nalazi uredništvo Cumhuriyeta. Nasuprot prostorijama njegova dopisništva u Ankari, prosvjednici su na zid izvjesili transparent s natpisom “Nastavlja se Charlijeva provokacija”.
Policija je zaustavljala kamione koji su prevozili novine kako bi provjerila je li u njemu otisnut Muhamedov lik, objavio je list Milliyet. U Turskoj je vrijeđanje Muhameda kažnjivo zatvorom, budući da zakon zabranjuje nepoštivanje vjerskih vrijednosti.
Saudijski islamski klerik Ijad Amen Madani, glavni tajnik Organizacije islamske suradnje, osudio je novu karikaturu kao “drskost, neznanje i ludost”. “Sloboda govora ne smije se pretvoriti u govor mržnje i ona ne znači vrijeđanje drugih. Ni jedna razumna osoba, neovisno o svjetonazoru, religiji i vjeri, ne prihvaća da se njegovu vjeru ismijava”, rekao je Madani tijekom boravka u Iraku.