Sutra se obilježava 200 godina rođenja Karla Marxa. U njegovu rodnom gradu, njemačkom Trieru, predsjednik Europske Komisije Jean Claude Juncker, održat će govor i svečano otkriti Marxov spomenik, poklon Narodne Republike Kine.
Trier. Grad od oko 100 tisuća stanovnika na granici s Luksemburgom, na povijesnu se mapu, među ostalim, upisao i kao rodno mjesto Karla Marxa. Još je u nedjelju otvorena izložba o Marxovu životu, utjecaju i nasljedstvu, a sve je spremno i za sutrašnje obilježavanje 200. godišnjice rođenja. Pet i pol metara visoka skulptura već je prije koji tjedan stigla iz Kine.
“Rasprave su trajale koju godinu, ali smo od Kineza prihvatili spomenik kao znak prijateljstva. Kip bi trebao ohrabriti ljude da posjete i izložbu, da saznaju tko je taj tip Marx bio i možda će se neke predrasude preokrenuti”, rekao je Wolfram Liebe.
Glorifikacija Marxa u Njemačkoj nakon reunifikacije nije se gledala blagonaklono. No, kao kontroverza oko proslave godišnjice pojavio se dolazak predsjednika Europske Komisije Junckera, koji je počasni građanin Triera. Iz njegova kabineta, izvijestili su kako je svjestan povijesnih činjenica i osjetljivosti. Što god da ljudi mislili o Marxu, ne može se poreći da je osoba koja je stvarala povijest. Ne govoriti o njemu značilo bi da dolazimo blizu poricanja povijesti, poručuju iz Junckerovog ureda, dodajući kako su baš zato prihvatili poziv.
A jedina država koja je na najvišoj razini službeno obilježila 200. godišnjicu Marxova rođenja, upravo je Kina, koja je i donirala spomenik. Od 4 milijuna turista koji godišnje prođu kroz Trier, sve je više Kineza. Predsjednik Xi, povodom Marxove obljetnice, u Domu naroda održao je govor.
“Nema misli ili teorije poput marksizma koja je imala tako dubok utjecaj na čovječanstvo. Nakon št su kineski komunisti u realnost kineske revolucije utkali marksizam, kineska je nacija od bolesnika Azije ustala na noge. Socijalizam je spasio Kinu. Bazični principi marksizma doveli su do razvoja i modernizacije”, rekao je Xi Jinping.
Junckerova europska obitelj Pučana, inicirala je izjednačavanje komunizma s nacizmom, stavljajući ih pod zajedničku kapu totalitarističkih ideologija. Povezivanja Marksove misli i ideja koje su danas aktualnije no ikada, smatraju u njegovu rodnu Trieru, nešto je što je potpuno krivo.
“Prema statistici iz razdoblja Pruske, 80 posto stanovnika Triera živjelo je u siromaštvu. To znači da je tema siromaštva bila vezana uz temu emigracije, a to se danas naziva ekonomskim izbjeglicama. Bilo je to važno pitanje u svim ruralnim područjima”, rekla je Elisabeth Duhr.
A dok Junckerova kolona sutra bude prolazila kroz Trier, treptat će semafori, na kojima su u čast obljetnice rođenja, uobičajene crvene i zelene AMPELMANE, zamijenili čovječuljci u obliku Karla Marxa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.