HRW: U Rusiji je od Sočija do SP-a situacija postala gora

Svijet 28. svi 201814:54 > 14:56
N1

Andrew Stroehlein iz HRW-a (Human Rights Watch) gostovao je u emisiji N1 studio uživo gdje je govorio o slučajevima kršenja ljudskih prava u Rusiji u jeku priprema za Svjetsko nogometno prvenstvo.

“Postoji više kategorija kršenja ljudskih prava, prvo je riječ o pravima radnika koji grade stadione i drugu infrastrukturu. Prava na mnogim mjestima nisu poštivana, radnici nisu dobivali plaću, bilo je štrajkova radnika, najmanje 21 radnik je poginuo, često u nerazriješenim okolnostima. Drugo je ono što se događa u Čečeniji, poluautonomnoj republici u Rusiji, gdje je egipatska momčad imala treninge, uhićen je jedan borac za ljudska prava.

Broj kršenja ljudskih prava u Rusiji i Siriji, gdje Rusija pomaže Asadovom režimu i ratnim zločinama, po tome je Rusija drugačija od drugih zemalja domaćina SP-a. Kada je riječ o puno novca, ima i puno politike.”

Koliko je teško održati zadovoljavajuću razinu ljudskih prava na takvim događanjima?

“Pomislili biste da je teže, ali postoje tvrtke koje poštuju ili manje poštuju ljudska prava. FIFA je u zadnje dvije godine pokušala prepoznati svoju ulogu u zaštiti ljudskih prava, 2016. je usvojila ljudska prava, imaju menadžera, usvojili su statut. Proveli su inspekcije gradilišta, ne znamo što su doznali. I dalje se natežemo, ali inicijalno su rekli da nam neće dati analize, ali nadamo se da na kraju budu. FIFA ulazi u odnos sa zemljom domaćinom, svima je u interesu da svjetsko prvenstvo bude uspješno. Često je teško potegnuti ozbiljna pitanja. Zapravo je za Rusiju sramotno da ima zakon koji se protivi ljudskim pravima, krše se prava po pitanju seksualne orijentacije, ima zakon protiv gay populacije.

Teško je naći zemlju u kojoj je sve savršeno. Rusija ne bi bila moj prvi izbor, ali sada je prilika za borce za ljudska prava, može se napraviti pritisak na ruske vlasti. Treba upozoriti na važna pitanja.”

Jeste li očekivali snažniju reakciju, primjerice od Velike Britanije?

“Pozivamo svjetske lidere da ne dođu na ceremoniju otvaranja SP-a, to je politički događaj, to je trenutak kada rusija pokazuje svoju snagu, to je PR. S obzirom na ono što se događa u Siriji dolazak svjetskih lidera bi bio pogrešan. Mislim da neki iz Europe neće nazočiti, ne samo zbog Sirije, već i zbog slučaja trovanja Skripala.

Broj kršenja ljudskih prava u Rusiji je velik, posebno u Čečeniji. Postoje iste zabrinutosti kako i u Sočiju tijekom Zimskih olimpijskih igara, mnogi radnici nisu dobili plaću… Od Sočija do sada je situacija postala gora, Rusija je po pitanju ljudskih prava u najgorem dobu od sovjetskog doba”, zaključio je Andrew Stroehlein.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.