Digitalne tehnologije mogle bi za čak dva postotna boda povećati godišnju stopu rasta globalne trgovine do 2030. godine pod uvjetom da vlade podupru e-trgovinu i otklone bojazni potrošača, poručili su iz Svjetske trgovinske organizacije (WTO).
Informacijske tehnologije (IT) mogle bi ponajprije pomoći mikro, malim i srednjim kompanijama, kao i tvrtkama u zemljama u razvoju, objavila je u srijedu u Godišnjem izvješću o svjetskoj trgovini međunarodna organizacija sa sjedištem u Ženevi.
IT je pomogao smanjiti globalne troškove trgovine za 15 posto u razdoblju od 1996. do 2014. godine, olakšavši plaćanje i isporuku robe, ističe se u izvješću. .
Između 2013. i 2015. vrijednost online trgovine skočila je za 56 posto, na 25 tisuća milijardi dolara, navodi WTO statističke podatke Ujedinjenih naroda (UN).
Prema podacima američke vlade, u 2016. godini e-trgovina dosegnula je vrijednost od 27.700 milijardi dolara.
Među kretanjima koja najviše obećavaju u WTO-u izdvajaju umjetnu inteligenciju, opremu povezanu s Internetom, 3D printere i blockchain tehnologiju za poslovne transakcije.
Poručuju ujedno da bi vlade trebale regulirati intelektualno vlasništvo, protok podataka i pitanja zaštite privatnosti ako žele steći prednost u odnosu na konkurenciju.
U izvješću među primjerima navode neriješeno pitanje IT sigurnosti u slučaju takozvanih “pametnih” kućanskih uređaja, te pravne dvojbe vezane za blockchain tehnologiju koja podržava elektroničke valute.
“Tehnološki napredak sam po sebi nije jamstvo snažnijeg rasta trgovine i gospodarske integracije”, upozorava čelnik WTO-a Roberto Azevedo.
“Ne možemo razvoj naše tehnološke budućnosti jednostavno prepustiti slučaju ili ga povjeriti tržištu”, naglašava Azevedo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.