Krajnja desnica nadomak preuzimanja vlasti u Brazilu

Svijet 26. lis 201808:00 > 08:03
Reuters/Ricardo Moraes

Bivši vojni časnik Jair Bolsonaro krajnji je desničar, militarist, ženomrzac i homofob, ali se znao predstaviti kao čovjek s vizijom koji će znati izvući Brazil iz stagnacije i velik favorit u drugom krugu brazilskih predsjedničkih izbora u nedjelju.

Posljednje ankete predviđaju mu da će u drugom krugu lako osvojiti mandat s 59 posto glasova, i time zamijeniti konzervativca Michela Temera na čelu najveće zemlje Latinske Amerike.

Njegov protukandidat, ljevičar Fernando Haddad nije se u kampanji između dva kruga izbora uspio približiti Bolsonaru i stoji na 41 posto podrške.

Predizborna kampanja privodi se kraju u napetom, ponekad mučnom ozračju: od 1. kruga izbora 7. listopada povećao se broj napada na Bolsonarove protivnike i provodi se istraga o kampanji milijuna lažnih informacija protiv ljevice koje su se kružile WhattsAppom.

Kampanja se brzo polarizirala, gurnuvši 147 milijuna birača u ekstreme i podijelivši ih na dva tabora.

Prvi krug, koji se održao paralelno s parlamentarnim izborima, obilježio je potop velikih tradicionalnih stranaka centra i desnice.

Jair Bolsonaro (63) sa svojom malom Socijalno-liberalnom strankom političku scenu okrenuo je naglavačke.

Malo mu je nedostajalo da pobijedi u prvom krugu u kojem je osvojio 46 posto glasova, predstavljajući se se kao kandidat protiv sustava iako je bio zastupnik 27 godina.

Bivši padobranac, veliki pristaša vojne hunte koja je vladala zemljom od 1964. do 1985. i po njegovim riječima pogriješila “što je mučila ljude, a nije ih ubijala”, obećao je Brazilcima umornima od korupcije, nasilja i nezaposlenosti da će u zemlji uvesti reda.

“Počistit će zemlju”

Kao obožavatelj Donalda Trumpa uzdigao se na valu nezadovoljstva političkim establišmentom i “znao je prepoznati potrebu za promjenom u Brazilu”, rekao je Paulo Sotero, direktor Brazilskog instituta Wilsonova centra u Washingtonu.

Bolsonaro je kod milijuna Brazilaca probudio snažnu mržnju prema Radničkoj stranci bivšeg predsjednika Lule, čija je vladavina od 2003. do 2016., tvrdi, u korijenu svih današnjih kriza.

“Brazilski politički sustav je iscrpljen. Ljudi su umorni”, rekao je Sotero.

Populist Bolsonaro je tako obećao da će “počistiti zemlju” od njezinih korumpiranih elita svojom malom vladom u kojoj će trećina ministara biti generali, iskorijeniti nasilje liberalizacijom nošenja oružja i zaštititi tradicionalnu obitelj.

Svojim govorima punim pretjerivanja, dapače mržnje, osigurao si je ključnu potporu konzervativnih evangeličkih crkvi, lobija koji promiču oružje i agrobiznisa.

Na gospodarskom planu taj se bivši zagovornik državnog sektora preobratio u ultraliberala u nadi da će pokrenuti gospodarstvo koje ima 13 milijuna nezaposlenih.

Unatoč nejasnoćama u pogledu njegova programa u ključnim pitanjima kao što su fiskalna i mirovinska reforma, burza je već glasala za njega.

“Čini se da su investitori optimistični kada je riječ o potencijalu za reforme pod Bolsonarom”, kazali su konzultanti Capital Economicsa.

Ratna mašinerija

Fernando Haddad (55), kandidat Radničke stranke, želi “ponovno usrećiti Brazil” kao za vrijeme dva mandata rasta njegova mentora Luiza Inacija Lule da Silve (2003.-2010.) i to socijalnim politikama, odmrzavanjem javne potrošnje i kontrolom nad vatrenim oružjem. Predstavlja se kao borac za prava manjina i demokraciju.

Demokracija je u velikoj opasnosti i 50 posto Brazilaca smatra da postoji rizik od povratka diktature, po ispitivanju javnog mnijenja čiji su rezultati objavljeni u petak.

Haddad je kasno ušao u kampanju zamijenivši Lulu, koji je završio u zatvoru zbog korupcije i nije se mogao kandidirati. Zatim je bio nedovoljno agresivan i nepripremljen u odnosu na nezaustavljivog Bolsonara.

Tako za drugi krug nije uspio osvojiti potporu birača centra kako bi zaustavio krajnju desnicu “republikanskom frontom”.

Haddad je nosio na leđima teret mentora Lule, čiju je fotografiju na koncu uklonio iz svojih predizbornih spotova.

“Lula je postao toksičan”, rekao je Paulo Sotero.

Suprotno od Bolsonara, Haddad je već bio na vlasti kao ministar obrazovanja (2005.-2012.) i gradonačelnik Sao Paula (2012.-2016.), najveće južnoameričke metropole.

Izazvao je Bolsonara da odmjere snage u šest televizijskih debata između dva kruga izbora. On ih je sve odbio, “iz zdravstvenih razloga”, i više voli društvene mreže. To je njegova ‘ratna’ mašinerija.

“Ako izgubimo društvene mreže, gotovo je”, rekao je Bolsonaro, koji ima 14 milijuna pratitelja na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Sedam puta više od Haddada.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.