Istražitelj Ujedinjenih naroda za ljudska prava u Mijanmaru pozvao je u utorak Bangladeš da odustane od plan repatrijacije nekoliko stotina tisuća pripadnika muslimanske manjine Rohingyja upozoravajući da postoji velika mogućnost da će se izbjeglice ponovno suočiti s progonom iz mijanmarske države Rakhine.
Više od 700.000 Rohingyja prebjeglo je u Bangladeš iz zapadnog Mijanmara, prenose UN-ove agencije, nakon masovnih progona koje je izvela mijanmarska vojska navodno odgovarajući na napade pobunjenika na vojsku u kolovozu 2017.
Dvije su države 30. listopada postigle dogovor o povratku izbjeglica u Mijanmar sredinom studenog. Iz UN-ove agencije za izbjeglice istaknuli su da uvjeti u mijanmarskoj državi Rakhine još nisu prikladni za povratak Rohingyja.
Yanghee Lee, UN-ova povjerenica za ljudska prava u Mijanmaru, izjavila je da je zaprimila pouzdane informacije od izbjeglica u Bangladešu da “strahuju da će se njihova imena naći na popisu onih koji će biti poslani natrag u Mijanmar, što izaziva paniku i nervozu u njihovoj zajednici.”
Povjerenica je također navela da nema dokaza da mijanmarska vlada stvara okruženje za siguran povratak Rohingyja.
Vlada “nije uspjela jamčiti da povratnici neće iznova biti izloženi progonu i užasnom nasilju”, kazala je Lee.
Mijanmar ne priznaje Rohingyje kao etničku skupinu. Mnogi u pretežito budističkom društvu smatraju da muslimanska zajednica Rohingyja pripada Bangladešu.
Ujedinjeni narodi kazali su da je vojna kampanja u Mjanmaru etničko čišćenje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.